Ф окусираният върху стартиращи фирми кредитор „Банка на Силициевата долина” (SVB) стана най-голямата кредитна институция, фалирала след финансовата криза от 2008 г.
Това се случи в петък вечерта, като внезапният колапс разтърси световните пазари, изтри над 150 милиарда долара от стойността на акциите на банките и блокира милиарди, принадлежащи на компании и инвеститори във фалиралата финансова институция, предава „Ройтерс”.
САЩ агресивно вдигнаха лихвите, доларът скочи
Калифорнийските банкови регулатори затвориха банката и Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) влезе нея като синдик, поемайки контрола върху нейните активи.
SVB беше 16-ата по големина банка в САЩ, с активи на стойност около 209 милиарда долара.
Тя беше тежко засегната от повишаването на лихвените проценти от Фед през последната година.
Характерно за SVB беше, че финансираше много стартиращи технологични компании, често работещи на загуба, за които вдигането на лихвите имаше по-силен негативен ефект.
Бумерангът на евтините пари вече лети. Кого ще удари?
В същото време редица технологични компании и фондове, финансиращи такива, държаха депозитите си в нея. Но негативните очаквания доведоха до масово изтегляне на средства от финансовата институция.
Докато се опитваше да набере капитал, за да компенсира изтичащите депозити, банката загуби и 1,8 милиарда долара от стойността на инвестициите си в американски държавни облигации. Те също бяха засегнати от повишаването на лихвите на Федералния резерв.
Nexo постигна историческо споразумение с регулаторите в САЩ
В крайна сметка набирането на нов капитал от SVB се провали, а цената на акциите ѝ се срина.
Централният офис и всички клонове на банката ще отворят отново на 13 март и всички застраховани вложители ще имат пълен достъп до своите депозити не по-късно от понеделник сутринта, съобщиха от FDIC.
В САЩ са застраховани депозитите до 250 000 долара. Сумата е сериозна за индивидуални вложители, но редица дружества държаха десетки и дори стотици милиони във фалиралата банка. Така 89% от стойността на депозитите на банката, възлизащи на 175 милиарда долара в края на миналата година, не е била застрахована. Само в петък вложители изтеглиха 42 млрд. долара от банката.
Според източници на „Ройтерс” FDIC търси купувач за фалиралата банка, така че вложителите да бъдат минимално засегнати.
ЕЦБ вдигна лихвите, какви ще са последствията
В края на миналата седмица е имало опит SVB да бъде продадена на „Голдман сакс” при цена от 95 долара за акция, но след срива на акциите сделката се е провалила.
Фалитът на SVB е вторият по големина в историята на САЩ, след този на „Уошингтън мючуъл” (Washington Mutual), дал началото на финансовата криза през 2008 г.
„40-годишният бизнес на SVB, подкрепящ Силициевата долина, се изпари за 14 часа”, коментира пред „Файненшъл Таймс” старши изпълнителен директор на многомилиарден фонд за рисков капитал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!