Г ерманската социалдемократическа партия (ГСДП) печели изборите за Бундестаг, изпреварвайки консервативния блок на канцлера Ангела Меркел, предаде ДПА, като се позова на данни, публикувани на уебсайта на федералната избирателна комисия след преброяване на всички гласове.
Избори в Германия: Екзитполовете показват равенство на върха
ГСДП получава 25,7 процента от гласовете, което е най-добрият ѝ резултат от години.
Блокът на Меркел, съставен от Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС), събира 24,1 процента, което е най-лошият му резултат.
Зелените са на трето място с 14,8 процента - най-доброто им изборно представяне.
Свободната демократическа партия получава 11,5 процента, отбелязвайки увеличение на своята подкрепа в сравнение с предишните избори.
Партията "Алтернатива за Германия" пада до пето място с 10,3 процента.
Партията "Левите" получава 4,9 процента, отбелязвайки спад в своята подкрепа.
Депутатското място на германския канцлер Ангела Меркел
беше спечелено от кандидат на социалдемократите за първи път от 1990 г., предадоха Асошиейтед прес и ДПА. Прекият депутатски мандат, който Меркел държеше в своя избирателен район в провинция Мекленбург-Предна Померания, беше спечелен от Анна Касауцки от съперническата Германска социалдемократическа партия (ГСДП). Кандидатът на Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел за този мандат Георг Гюнтер се нареди на второ място.
В германската избирателна система избирателите имат два гласа: първият е за кандидат по техен избор в избирателния им район; вторият е за предпочитаната от тях партия. Меркел беше избрана в германския парламент с пряк мандат от този избирателен район за първи път през 1990 г. и оттогава го печелеше на всички следващи избори.
Тя не се кандидатира на сегашните избори.
Загубата на този мандат е още един удар за християндемократите, които претърпяха поражение на вчерашните парламентарни избори.
Какво следва оттук нататък?
В Германия предстоят месеци на трудни преговори за съставяне на коалиционно правителство след вчерашните федералните избори, чиито резултати показват, че три партии ще трябва да се обединят, за да съберат над 50% от местата в Бундестага.
Ето кои са възможните коалиции и някои от компромисите, които ще са необходими, за да се споразумеят.
- "Светофарна" коалиция (ГСДП, "Зелени", СвДП)
След като лявоцентристките социалдемократи на Олаф Шолц излязоха на първо място, те казаха, че ще опитат да сформират коалиция със "Зелените" и СвДП.
ГСДП и "Зелените", които управляваха заедно от 1998 г. до 2005 г. по времето на канцлера Герхард Шрьодер, като цяло имат еднакви виждания за политиките в сферата на околната среда и вдигането на данъците и социалните разходи, но "Зелените" са доста по-войнствено настроени към Русия.
Но ако ГСДП иска да си върне канцлерството за първи път от 2005 г., партията ще трябва да убеди либералните свободни демократи да се присъединят към "светофарната" коалиция, наричана така заради цветовете на трите партии - червено, зелено и жълто.
Лидерът на СвДП Кристиан Линднер се изказа хладно за тази възможност и заяви, че легализирането на канабиса е почти единствената политика, по която партията му лесно би се съгласила с ГСДП и "Зелените".
Либералите водят много по-дясна политика по икономическите въпроси от ГСДП и "Зелените", на биха могли да направят компромис, ако получат финансовото министерство.
- "Ямайка" (ХДС/ХСС, "Зелени", СвДП)
Въпреки че християндемократите са на второ място, техният кандидат Армин Лашет каза, че те все пак ще се опитат да съставят правителство със СвДП и "Зелените".
"Християнлиберални" правителства са управлявали Германия през по-голямата част от следвоенния период и двете партии имат близки позиции в сферата на икономическата политика. Но нямат достатъчно депутати, за да управляват сами. Биха могли да се опитат да сформират коалиция "Ямайка" със "Зелените" - цветовете на трите партии са черно, жълто и зелено като знамето на тази държава.
Такъв съюз обаче също няма да е лесен: лидерът на либералите Кристиан Линднер през 2017 г. неочаквано се оттегли от преговорите за сформиране на коалиция "Ямайка".
"Зелените" и СвДП силно се различават в политиката си за околната среда, а и консерваторите, и либералите подкрепят същественото увеличаване на разходите за отбрана.
- Голяма коалиция (ХДС, ГСДП или ХДС, ГСДП и "Зелените")
ГСДП неохотно беше по-малък партньор на консерваторите на Меркел през 12 от последните 16 години. Социалдемократите изключиха възможността отново да да работят с тях, но така бяха казали и преди изборите през 2017 г., а в крайна сметка се съгласиха, когато другите варианти се провалиха.
- "Червено-червено-зелена"коалиция (ГСДП, "Левите", "Зелените")
Преди изборите консерваторите заговориха за опасността, която крие една такава коалиция, в която влиза и твърдолинейната лява партия "Левите" - наследник на комунистическата партия, управлявала Източна Германия. Обаче трите партии не успяха да спечелят достатъчно места за да съставят коалиция.
"Левите" не успяха да прескочат прага от 5 процента, необходим за влизане в парламента, но спечелиха мажоритарния вот в три избирателни района, така че ще получат всички места, които им се полагат за резултата от 4,9 процента, макар че това не е достатъчно за управление на лява коалиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!