Б ългария и Румъния влизат напълно в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 година. Решението беше взето официално на редовното заседание на Европейския съвет по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел.
След бурен скандал: Нидерландия отстъпи за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген
"От 1 януари 2025 г. контролът по сухопътните ни граници отпада. Той ще бъде възстановен на българо-румънската граница. Там ще се извършва на случаен принцип и на база на анализ на риск, когато имаме данни за автомобили или лица", заяви министърът на вътрешните работи пред журналисти в Брюксел.
В понеделник Австрия обяви, че вдига ветото си за сухопътните граници. Едно от изисквания на правителството във Виена е контролът между България и Румъния да бъде запазен и през първите 6 месеца на 2025 година, но той няма да е 100-процентов. От 31 март насам двете страни се присъединиха в Шенген по въздух и море.
Всичко, което трябва да знаете за Шенген
Шенгенското пространство без контрол по вътрешните си граници е едно от най-ценените от гражданите на ЕС постижения на европейската интеграция, пише БНТ. Започнало като междуправителствен проект между пет държави членки през 1985 г. — Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция — то постепенно се разшири, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение в света. Освен че улеснява свободното движение на хора без контрол по вътрешните граници, Шенгенското пространство е от значителна полза за европейската икономика.
Политическите отзиви у нас:
„Днес е исторически ден за България, за българските граждани и бизнес, за правителството и за всички служители на Министерството на вътрешните работи. Това е един заслужен резултат на всички наши действия, които сме изпълнявали през последните години. Те бяха свързани с много усилия на МВР, които вложихме на българо-турската граница с всички използвани средства“, каза силовият министър Атанас Илков.
„Всичките ни резултати и отговорността, която показахме като институция, доведоха именно до днешния резултат, за което искам да изкажа огромната си благодарност към всички колеги в министерството“, допълни Илков.
Атанас Илков използва случая да благодари на колегите си от Румъния и Гърция за съвместната работа. „Отговорностите ни ще продължат. Няма да отхлабваме предприетото, напротив засилваме нашата дейност. От 2 януари ще имаме контингент от 100 служители на австрийската, унгарската и румънската полиция, в това и българската гранична полиция“, припомни министърът.
През сълзи Илков съобщи, че се вълнува много от новината. „Отворихме шампанското в залата. Всички се вълнуваха. Аз най-много се вълнувам. Благодаря ви още веднъж“, допълни той.
"България постигна една от стратегическите си цели с присъединяването си към Шенген, което има съществено значение за гражданите и за развитието на българската икономика. Поздравявам всички, които имат реален принос за това постижение". Това написа в X президентът Румен Радев.
България постигна една от стратегическите си цели с присъединяването си към Шенген, което има съществено значение за гражданите и за развитието на българската икономика. Поздравявам всички, които имат реален принос за това постижение.
— President.bg (@PresidentOfBg) December 12, 2024
Министерствата на външните работи на България и Румъния пък публикуваха съвместно изявление:
"Република България и Румъния силно приветстват приетото днес, 12 декември, единодушно Решение на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, за завършване на процеса на пълна интеграция на двете страни в Шенгенското пространство. Това е историческо решение, бележещо края на процеса на присъединяване на държавите към зоната за свободно движение в ЕС, основна цел, както на България, така и на Румъния от момента на тяхното присъединяване към Европейския съюз.
С приемането на днешното Решение на Съвета на ЕС, 1 януари 2025 г. става официално датата, на която ще бъдат премахнати проверките на лица на вътрешните сухопътни граници с и между България и Румъния. Те изразяват дълбокото си задоволство от това ново признание за ролята им на последователни участници в укрепването на европейската сигурност, включително чрез ефективна и пълна защита на външните граници на ЕС. В допълнение, с това дългоочаквано решение още веднъж се потвърждава изпълнението и от двете държави на всички шенгенски изисквания.
Присъединяването на двете страни към зоната за свободно движение ще донесе преки ползи за техните граждани, ще увеличи икономическите възможности за бизнеса и ще насърчи растежа в рамките на единния пазар. Това е потвърждение на ценностите и принципите, които укрепват доверието на техните граждани в европейския проект. От този момент нататък българските и румънските граждани имат право да се възползват изцяло от предимствата на свободното движение в рамките на Шенгенското пространство.
Този важен положителен резултат от процеса на присъединяване към Шенген стана възможен благодарение на интензивната работа през последните години, и на засиленото и последователно двустранно и регионално сътрудничество, развивано от двете страни с активната подкрепа на европейските институции. С последователния си принос Република България и Румъния предоставиха необходимите резултати и гаранции за укрепване на дългосрочната устойчивост на зоната за свободно движение в ЕС.
Република България и Румъния изразяват своята благодарност към всички европейски партньори - институциите на ЕС, държавите-членки, както и към настоящото Унгарско председателство и миналите председателства на Съвета на ЕС, които ни подкрепяха по време на процеса. Двете страни остават ангажирани със своя съществен принос за защитата на външните граници на ЕС и за укрепването на европейския проект".
"Влизането на България в Шенген е голям успех за страната ни, за който работиха редица правителства. България много отдавна изпълни критериите за влизане в Шенген", заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във Facebook.
"Свободното движение на хора, стоки и капитали е един от основните стълбове на икономическото и политическото сътрудничество в рамките на Европейския съюз. Честито и поздравления за всички", добави Борисов.
"Трудно извоювана политическа победа за България". Tака от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) определиха решението на Съвета на ЕС за пълното присъединяване на България към Шенген и премахването на сухопътния контрол по границите от 1 януари 2025 г. "Днешният ден потвърждава, че България е Европа и Европа е България", посочи Николай Денков, председател на ПГ на ПП-ДБ, който прочете декларацията от трибуната на Народното събрание. "Заслужава да отпразнуваме този исторически момент, защото ставаме част от 425 млн. души, които пътуват свободно", заяви Денков.
"Нека да се поздравим с този огромен общобългарски успех, нека да поздравим всички правителства още от времето на г-н Станишев, всички вътрешни министри, всички външни министри, всички дипломати, гранични полицаи, български институции, които работиха за това България днес да може да се гордее с постигнатото. Това, което държавата ни направи в лицето на своите органи на властта и своите граждани, търпението, което прояви, справянето с една подчертана несправедливост, е безспорна и ненадмината точка на доказателство за това на какво сме способни тогава, когато силно желаем нещо". Това заяви Георг Георгиев в декларация от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
Георгиев се обърна към Николай Денков и направената от него декларация, като посочи, че "подобен егоцентризъм", че едва ли не единственото добро случило се, е благодарение на ПП-ДБ, е "тежка патология на психиката".
"Не сме в еуфория от влизането в Шенген, но то все пак то е плод на заслужена дългогодишна работа. Притесняваме се много дали това не е свързано с войната в Сирия и дали някой не бърза да ни приеме, за да станем пункт за мигранти". Това каза в кулоарите на парламента лидерът на МЕЧ Радостин Василев.
"Когато от държавата са откраднати 10 млрд. през последните няколко години в енергетиката, да се ръкопляска на лобистко приемане в Шенген, целенасочено, за да увреди държавата. Това не го приемам. Новината е положителна за транспортния бизнес и комуникациите в рамките на съюза, но е изключително притеснително какво следва оттук нататък. Свалянето на Асад може да доведе до по-голям конфликт", допълни Василев.
"Влизането в Шенген е закъсняло за страната ни, защото отдавна сме изпълнили изискванията", каза на консултациите при президента Тошко Йорданов от ИТН.
"Иначе е прекрасно, че най-накрая влизаме в Шенген, това ще облекчи бизнеса", добави той.
Реакциите на световните лидери:
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола публикува коментар в социалната мрежа Х.
„Готово е. Решено е. Заслужено е. Румъния и България ще се присъединят изцяло към Шенген на 1 януари 2025 г. Поздравления за хората от двете държави, които работиха упорито и дълго за това. Един по-силен Шенген означава по-сигурна и по-обединена Европа“, написа тя.
It’s done. It’s decided. It’s deserved.
— Roberta Metsola (@EP_President) December 12, 2024
Romania & Bulgaria will fully join Schengen on 1 January 2025.
Congratulations to the people of both countries who have worked hard and long for this.
A stronger Schengen signifies a safer & more united Europe.#StrongerTogether 🇪🇺🇷🇴🇧🇬 pic.twitter.com/lcgMFCWK69
"Исторически момент е да приветстваме България и Румъния като пълноправни членове на Шенген. Премахването на проверките на лица по вътрешните сухопътни граници с тези държави и между тях беше основен приоритет на унгарското председателство и днес го превърнахме в реалност. Тази стъпка ще бъде от полза не само за българските и румънските граждани, но и за ЕС като цяло", заяви Шандор Пинтер, министър на вътрешните работи на Унгария.
Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен приветства цялостното приемане на България и Румъния в Шенген.
"Изцяло в Шенген, където принадлежите", написа тя в социалната мрежа Х, след като Съветът на ЕС реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша.
Fully in Schengen - where you belong.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 12, 2024
„Честито! Съвсем заслужено шенгенските сухопътни граници отпадат за България и Румъния. Ще пътуваме много по-лесно, а Европа ще бъде много по-силна!“, съобщи българският еврокомисар Екатерина Захариева.
„Работихме усърдно, за да стигнем дотук, в този момент и ще продължим да работим с Еврокомисията и страните членки. Силно вярвам, че румънските граждани заслужават този момент!“, посочи министърът на вътрешните работи на Румъния Мариан-Каталин Предою.
„Имаме и положителни теми днес, присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство, което е нещо историческо! Шенген е едно от най-хубави неща на Европейския съюз, заедно с еврото!“, допълни еврокомисарят по вътрешни работи Магнус Брунер.
Европейската комисия излезе с изявление по повод пълното присъединяване на България и Румъния към Шенген. Ето какво гласи то:
Европейската комисия приветства днешното единодушно решение на Съвета за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници с България и Румъния, считано от 1 януари 2025 г. Тази важна стъпка завършва пълното влизане на двете държави в Шенгенското пространство. Това не само укрепва Шенгенското пространство, но и допълнително ще укрепи вътрешния пазар, ще увеличи пътуванията, търговията и туризма. Стабилното Шенгенско пространство е важно за единството на ЕС и засилва позицията на ЕС в световен мащаб.
Днешното решение означава, че от 1 януари 2025 г. гражданите могат да пътуват без контрол по сухопътните граници до и между България и Румъния.
От декември миналата година, когато Съветът реши да приеме Румъния и България в Шенгенското пространство, и двете държави членки предприеха всички необходими мерки, за да гарантират безпроблемното прилагане на шенгенските правила, считано от 31 март 2024 г. На тази дата контролът по вътрешните въздушни и морски граници беше премахнат и започнаха да се прилагат шенгенските правила, включително по отношение на издаването на шенгенски визи.
Рамките за сътрудничество, на които Комисията даде начало през март тази година с България и Румъния, се основават на успешното изпълнение на пилотните проекти за бързи процедури за предоставяне на убежище и връщане. И двете държави ще продължат да подкрепят съвместните европейски усилия за справяне със сигурността по външните граници на ЕС и за справяне с предизвикателствата, свързани с миграцията. Комисията също така ще продължи да предлага финансова подкрепа и помощ от страна на Frontex за двете държави членки.
Както се посочва в доклада за състоянието на Шенген за 2024 г., шенгенското пространство е стабилно и остава най-посещаваната дестинация в света. Шенгенското пространство е от съществено значение за Европейския съюз, неговите граждани и предприятията, като гарантира безпроблемно и сигурно пътуване до регион с население от почти 450 милиона души. Сега с България и Румъния, които са вече напълно част от Шенгенското пространство, правим още една решаваща стъпка за изграждането на силен и свързан Съюз.
Ползите за България от влизането в Шенген
По-висок БВП, по-ниски цени. Така цели 18 години след приемането си в ЕС и 9 месеца след отпадането на граничния контрол на летищата и морските гари, България и Румъния ще могат в пълен обем да усетят всички предимствата от членството си в Шенген, посочва DW.
От Виенския институт за международни икономически сравнения (WIIW) са изчислили как ще се отрази на двете страни това. БВП на Румъния се очаква да нарасне с 0,7 процента, а този на България с до 1 процент - само от това, че вече няма да има гранични проверки по границите. Това представлява около половината от очаквания от ЕС растеж през тази година в двете страни - 1,4 на сто в Румъния и 2,4 на сто в България, уточнява ФАЦ. Към това трябва да прибавим и ефекта от по-голямата сигурност при планирането на доставките - нещо, което ще доведе до разширяване на производството и до повече инвестиции, е цитиран да казва директорът на Виенския институт Рихард Гривесон.
Икономисти от Академията на науките в София оценяват щетите, претърпени от България от забавеното присъединяване към Шенген, на 870 милиона евро през 2023 година. Спирането на трафика по границите за проверки, най-вече на тировете, означава допълнителни над 46 хиляди тона въглероден двуокис вредни емисии, твърдят те. Румънските загуби пък възлизат на 2,3 милиарда евро, научаваме още от публикацията на ФАЦ.
"Премахването на граничния контрол ще подпомогне търговията, ще направи веригите за доставки по-стабилни, ще осигури по-ниски цени за европейските потребители поради по-голямата конкуренция и ще направи страните по-привлекателни за туристите", казва през германското издание шефът на румънската Външнотърговска камара Себастиан Мец. Не на последно място, всичко това допринася за "създаването на стабилна и изпълнена с доверие среда", подчертава още той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!