К лаус Йоханис се оттегли от поста президент на Румъния и предаде временно президентските правомощия на досегашния председател на Сената Илие Боложан. Това се случи на официална церемония в президентския дворец “Котрочени” в Букурещ.
Кой е Илие Боложан, който временно ще заеме президентския пост в Румъния
Досегашният държавен глава, който заемаше поста в два поредни мандата, посрещна приемника си на червения килим и се ръкостиска с него. Двамата проведоха кратък разговор при закрити врата, а след това отново си стиснаха ръцете.
![](https://m3.netinfo.bg/media/images/51030/51030141/655-402-rumyniia.jpg)
Клаус Йоханис пожела на Илие Боложан успех и го призова да се грижи за Румъния, а след това бе откаран с автомобил до импровизирана открита сцена в двора на президентския дворец, където прозвуча химна на Румъния. 65-годишният етнически германец за последен път поздрави Почетната гвардия и направи преглед на почетния караул, а след това помаха на гостите и на журналистите и напусна институцията с черен автомобил и допълнителна кола с охрана.
Политически реакции в Румъния след оставката на Йоханис
Цялата церемония продължи около 15 минути, вероятно и заради ниските температури.
Президентът на Румъния подаде оставка
Досегашният лидер на Национално-либералната партия и председател на Сената Илие Боложан бе посочен за временно изпълняващ длъжността президент, след като в понеделник (10 февруари) Клаус Йоханис обяви, че се оттегля. Той е първият президент на Румъния, който подава оставка. С него си тръгват и тримата му съветници.
Решението дойде, след като няколко крайнодесни парламентарни партии предприеха инициатива за импийчмънт на държавния глава.
Вторият му мандат изтече на 21 декември миналата година, но беше удължен заради анулирането на президентските избори от Конституционния съд.
Успешен кмет на Сибиу в три последователни мандата, през 2014 г. етническият германец Клаус Йоханис, който отскоро оглавяваше Национално-либералната партия, беше избран за първи път за президент на Румъния, след като победи Виктор Понта от Социалдемократическата партия и спечели 54,43 на сто от гласовете на избирателите (6 288 769 гласа). Пет години по-късно победата му бе още по-категорична: 6 509 135 гласа или 66,09 процента срещу Виорика Дънчила, също от редиците на СДП.
Въпреки това Клаус Йоханис си тръгва от президентската институция и от политическата сцена с изключително нисък рейтинг на доверие - осем процента, показва прочуване на Румънския институт за оценка и стратегия (IRES), проведено в периода между 27 и 31 януари.
Макар и загубил общественото доверие, досегашният президент на Румъния ще се ползва от някои привилегии. Той ще получава доживотна месечна издръжка, равняваща се на 75 процента от президентската му заплата. Това означава около 12 000 леи на месец (4800 лв). Отделно Йоханис ще получава и пенсия в резултат на учителската си кариера. Тя ще възлиза на 8500 леи (3400 лв.). Президентът ще продължи да използва безплатно охрана и автомобил и има право на безплатен пълен годишен медицински преглед.
През изминалата година имаше много спекулации относно бъдещето на Клаус Йоханис. Президентът на Румъния подаде кандидатура за лидер на НАТО, но не получи нито един глас от съюзниците и се наложи да я оттегли. По време на преговорите за лидерските постове в Европейския съюз името му се тиражираше и за нов председател на Европейския съвет. Клаус Йоханис беше спряган и за важен ресор и в новата Европейска комисия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!