Е вропейската централна банка (ЕЦБ) ще се опита да изясни днес отговора си на трудната задача, обединяваща борбата с галопиращата инфлация и опасността от рецесия, свързана с войната в Украйна, предаде Франс прес. Въпросът предизвиква все повече търкания между нейните ръководители, определящи паричната политика.
На последното си заседание през март управителният съвет на ЕЦБ остана предпазлив на фона на неясните икономически последици от руската инвазия.
Дали според тях сега контекстът се е изяснил?
Очаква се дискусиите да бъдат ожесточени между "ястребите", привърженици на бързо затягане на паричната политика с цел овладяване на скока на цените, и от друга страна "гълъбите", които се опасяват, че оттеглянето на финансовата подкрепа ще потисне все още кретащия растеж.
Очакват скок на цените в България заради войната в Украйна
ЕЦБ досега беше по-предпазлива от големите централни банки. Навсякъде другаде лихвите започнаха да се покачват. Обявеното отдавна първо увеличение на лихвите на американската централна банка (УФР) с четвърт процентен пункт през март (0,25 на сто) ще бъде последвано от други.
Лихвите на франкфуртската институция обаче остават на исторически ниски равнища.
На последното си заседание управителният съвет даде гаранции на "ястребите", като реши да намали по-бързо от планираното намесата си на пазарите.
Синдикати прогнозират: Токът ще поскъпне 4 пъти
Изкупуването на дълг - основен елемент от свръхгъвкавата парична политика, състоящ се в инжектиране на милиарди евро в икономиката - се очаква да спре през третото тримесечие.
Но институцията не посмя да стигне по-далеч, като само обяви, че първото покачване на лихвите ще стане известно време след това.
Има ли риск от стагфлация в еврозоната?
Междувременно инфлацията в еврозоната нарасна още повече и достигна 7,5 на сто през март - най-високо равнище от създаването на единната валута и далеч от целевите 2 процента на ЕЦБ в средносрочен план.
Финансовите пазари смятат за сигурно увеличение на лихвите на ЕЦБ още през тази година, последвано от други увеличения през 2023 г.
Анализаторите не очакват никакво важно решение на днешното заседание, но пресконференцията на президентката Кристин Лагард ще бъде следена с голямо внимание, за да се доловят признаци за евентуален още по-агресивен завой в политиката заради инфлацията.
Годишната инфлация в България за февруари е 10 на сто
ЕЦБ продължава да очаква спад на инфлацията до около 2 процента през 2024 г. Засега институцията не вижда излизане на заплатите извън контрол, което би могло да предизвика трайна спирала, въпреки че месец след месец все преразглеждаше към повишение прогнозите си за инфлацията.
Протоколите от заседанието през март показаха, че управителният съвет е разделен по въпроса за продължителността на покачването на инфлацията, отбелязва анализаторът Фредерик Дюкрозе от "Пиктет" (Pictet), според когото "ястребите" имат преимущество. Ръководителите на ЕЦБ обаче бяха единодушни за необходимостта от допълнителни мерки от страна на правителствата. Много страни, сред които Германия, Франция и Испания, вече обявиха помощи за домакинствата и компаниите, по-специално за смекчаване на покачването на сметките за енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!