Двама мъже – на 26 и на 17 години, бяха обвинени официално в убийството на трима души по време на размириците във втория по големина град на Великобритания - Бирмингам, съобщи АП.
Двамата ще се явят днес в съда в английския град.
По-възрастният е Джошуа Доналд, член на улична банда в града. Тъй като вторият е непълнолетен, самоличността му не беше разкрита. Съобщено бе само, че е жител на същия квартал като жертвите.
Повдигнатите обвинения са
резултат от работата на екип от 70 детективи,
които разследваха убийството на 20-годишния Харун Джахан и братята Шазад Али на 30 години и Абдул Мусавир на 31 години.
Те бяха убити, когато кола с няколко мародери се вряза умишлено и с висока скорост в група доброволци, охраняващи магазини на пакистанци.
Имаше опасения, че нападението ще предизвика расово напрежение
между чернокожите банди и южтноазиатците в квартала, но бащата на Харун, Тарик Джахан, направи поредица публични изявления, пледиращи за расово разбирателство и против търсене на отмъщение.
Няколко часа преди да бъде съобщено за повдигнатите обвинения, той заяви на пресконференция в Бирмингам, че е получил хиляди писма с израз на съчувствие от цялата страна.
Искам да благодаря на членовете на общността, особено младите, че се вслушаха в думите ми и запазиха спокойствие, каза 46-годишният шофьор за доставки на верига магазини за електроника.
Стотици хора се събраха днес на мирен протест срещу участниците в безредиците, убили триамта, предадоха АП и Би Би Си.
Религиозните лидери, организирали митинга, казаха, че искат да демонстрират единството на местната общност и да покажат, че тя е срещу мародерите.
Междувременно британските полицаи изразиха недоволство от назначението на техен американски колега ветеран, който ще съветва правителството как да се бори с уличните банди и да предотврати повторение на погромите от миналата седмица, предаде АП.
Лидери на полицейски профсъюзи в Лондон и Манчестър
възприеха като обида назначението на Уилям Братън,
бивш началник на полицията в Лос Анджелис, Ню Йорк и Бостън, за личен съветник на премиера Дейвид Камерън. Назначението изостри спора между премиера и висши полицейски офицери за това кой - полицията или правителството, има заслуга за потушаването на безредиците, отбелязва агенцията.
Американската полиция налага ред със сила. Ние не желаем да постъпваме така в нашата страна, заяви Пол Делър от Лондонската полицейска федерация, която представлява над 30 хил. полицаи от британската столица.
Полицията бе критикувана за бавната си начална реакция на бунтовете. Камерън заяви, че тактиката им е била пасивна, защото са третирали ситуацията като нарушение на обществения ред, а не като криминално престъпление..
Някои критици смятат, че британските полицаи
се страхуват от юридически наказателни действия
и липса на политическа подкрепа, ако проявят твърдост.
Братън подчерта, че полицаите не бива да изпитват и капка съмнение, че имат право да вършат някои неща - да спират, да разпитват, понякога да обискират, да задържат, ако е необходимо, да прилагат сила. Бандитите трябва да осъзнаят, че провокацията ще бъде посрещната със съответен отговор. Повече трябва да се направи и за това младите престъпници да получават съществени наказания за престъпленията си, добави той.
Скотланд Ярд обяви, че до снощи са арестувани 1276 заподозрени и срещу 748 от тях са повдигнати обвинения в различни престъпления. Общо в страната са арестувани над 2100 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!