Общото събрание на ООН за 19-та поредна година осъди продължаващото вече 48 години икономическо ембарго на САЩ срещу Куба.
Резолюцията,
която няма задължителен характер, беше
приета със 187 гласа "за", 2 "против"
и 3 "въздържал се". Тя отразява
неодобрението на света към дългогодишните усилия на Вашингтон да изолира Хавана.
Правителството на американския президент Барак Обама предприема стъпки за намаляване на враждебността спрямо Куба, но засега не проявява готовност да вдигне търговското ембарго, отбеляза Ройтерс.
Кубинският външен министър Бруно Родригес изрази разочарование от политиката на САЩ, като заяви, че две години, след като Обама е обещал да се стреми към ново начало в отношенията с Куба, нищо не се е променило.
Той каза, че през изминалия почти половин век ембаргото е нанесло на Куба икономически загуби за над 751 млрд. долара по сегашния курс на долара.
Родригес повтори
предишни обвинения, отправяни от Хавана,
като каза, че
ембаргото представлява акт на геноцид.
Използването на думата "геноцид" предизвика гневна реакция от страна на американския делегат Роналд Годард, който заяви, че "такава нечувана злоупотреба с термина омаловажава истинското страдание на жертвите на геноцид на други места по света".
По думите му ембаргото е част от политика за насърчаване на човешките права в Куба. Той припомни, че правителството на Обама е премахнало ограниченията за посещения и парични преводи от роднини, увеличило е количеството хуманитарни стоки, които американци могат да даряват на кубинци, и е направило по-лесно за американските телекомуникационни компании да договарят споразумения за предоставяне на услуги в Куба.
Преди ден стана
ясно и че
Европейският съюз (ЕС)
възнамерява да смекчи твърдата си
позиция спрямо Куба
след неотдавнашното освобождаване на политически затворници от острова.
На среща в Люксембург външните министри на страните членки на съюза натовариха върховния представител на ЕС за външна политика Катрин Аштън да проучи преразглеждане на политиката на съюза от 1996 г. към комунистическия режим.
Политиката, наречена "Обща позиция", пречи на нормализирането на отношенията с комунистическия остров, на подобряването на човешките права и демократичния прогрес в Куба. Диалогът между ЕС и Куба съществува от 2008 г., но остава твърде ограничен.
ЕС ще проучи възможността за сключване на двустранно споразумение с Куба. Контактите с кубинските власти ще бъдат на различни нива през следващите седмици, отбеляза дипломатически източник.Германия,
подкрепяна от Швеция, Полша и други
централно- и източноевропейски страни,
оглави противниковия лагер,
който настоява ЕС да запази твърдата си линия спрямо комунистическия режим в Куба.
На същото мнение
е и кубинската опозиция. В понеделник
"Дамите в бяло" - съпруги и майки
на кубински политически затворници -
настояха ЕС да потвърди общата си позиция
за Куба, тъй като
кубинското правителство, според тях, не е извършило достатъчно промени.
Правата на човека не се спазват, както би трябвало да бъде, не всички политически затворници са освободени, както бе обещано, така че ЕС не бива да променя позицията си, заяви пред журналисти водачката на групата Лаура Поян.
Поян подчерта, че 13 от 52-мата политически затворници, които кубинското правителство се ангажира да освободи в рамките на небивал диалог с Католическата църква, все още са в затвора.
Кубинският режим трябва да отиде по-далеч от освобождаването на политически затворници и да направи някои икономически реформи много по-ясни и бързи, заяви бившият върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана, преди срещата в Люксембург.
За да се смекчи общата позиция на ЕС, това трябва да се придружи от поясни и директни жестове от страна на кубинския режим, изтъкна Солана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!