Брюксел бе блокиран днес от общонационална стачка на трите големи синдиката в страната срещу предвижданите икономии на социалните разходи в бюджета на Белгия за следващата година.
Според синдикатите в стачката са се включили между 60 хил. и 80 хил. участници, а според полицията те са били около 40 хил.
Протестиращите не приемат планираните промени в условията за пенсиониране, както и за нови правила на обезщетения при безработица.
Синдикални водачи коментираха, че
в страната има икономическа, финансова и политическа криза,
и не е необходимо към това да се добавя и криза в социалната сфера.
По официални данни само за последния месец фалиралите белгийски дружества са 854, най-много в областта на строителството, а планираният протест ще донесе загуба от 0,5% от годишната печалба на местните фирми.
Участници в протеста заявиха, че мнозинството от тях едва изкарват месеца, а с предвижданите параметри на бюджета за догодина работещите "плащат глупостите на капиталистите".
По техните думи намалява покупателната способност не само на служителите в дружествата, но и на собствениците на фирми и на самоосигуряващите се.
Според тях банкерите и спекулантите, които са в основата на кризата, не са засегнати от предвижданите мерки.
В отговор на упреците на бизнеса, че заради днешния протест ще пострада доверието на инвеститорите в Белгия, протестиращи заявиха, че безотговорни са тези, които са предизвикали кризата от 2008 г. - основно представителите на финансовия сектор.
Проектът на бюджета за догодина трябва да бъде "пребалансиран", защото
не предвижда фирмите да бъдат ангажирани с икономиите,
а тежестта пада основно върху служителите, скандално е да се взимат пари от работниците, редно е приходите и икономиите в бюджета да бъдат осигурени от онези, които имат повече средства, коментираха синдикалисти.
Според тях решението за излизане от кризата не е, като се взимат пари от безработните, а като се създадат работни места.
Днешният протест премина без инциденти, но обхвана обществения транспорт и сферата на образованието, та дори и столовата на Европейската комисия.
Протестът беше насрочен преди новината за
приключването на коалиционните преговори за съставянето на следващото правителство
на страната след продължилата 534 дни политическа криза, определена като най-тежката в историята на федералната държава.
Очаква се в началото на следващата седмица Федералният парламент да одобри състава на новото правителство и председателят на партията на социалистите франкофони Елио ди Рупо да положи клетва като 40-ия министър-председател на държавата пред крал Албер II.
Ди Рупо ще бъде първият премиер франкофон на Белгия от 1974 г. насам, като вече е договорено постовете в новото правителство да бъдат разпределени не в превес на фламадците, каквато е дългогодишната традиция, а по равно с франкофоните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!