П редставители на страните от Г-7 неофициално заявяват, че въпросът за пълната конфискация на руските активи в други страни вече не стои на дневен ред, а вместо това те търсят алтернативни начини за получаване на средства от тях. Парадоксално, но причината за това е съществуващия международен ред, на който Русия яростно се противопоставя, предава "Фокус". (Видеото е архивно.)
Въпреки че Украйна продължава да настоява за пълна конфискация на руските активи, представители на Г-7 в частни разговори казват, че това вече не е на дневен ред. Вместо това търсят алтернативни начини за извличане на средства от замразените активи, пише "Файненшъл Таймс".
Русия може да влоши отношенията си със САЩ в такъв случай
Противниците на идеята за пълна конфискация виждат риск от създаване на опасен прецедент в международното право, който може да застраши не само интересите на която и да е страна, но и самия международен правен ред.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън подкрепя призивите за конфискация, както и Канада и някои членове на правителството на Обединеното кралство. Но Япония, Франция, Германия, Италия и Европейската комисия остават предпазливи.
Някои от най-известните скептици са централните банкери от Г-7, които признават стабилизиращата роля, която играят валутните резерви. Освен това страни като Индонезия и Саудитска Арабия лобират в столиците на ЕС да не се конфискуват руските активи, страхувайки се за бъдещето на собствените си резерви, съхранявани на Запад.
Други правителства, включително страните от Г-7, се страхуват да бъдат обвинени в предприемане на каквито и да е стъпки, които биха нарушили международното право – точно това, в което обвиняват Русия, посочва "Файненшъл Таймс".
Русия с остро предупреждение към ЕС
САЩ твърдят, че имат правно основание за пълна конфискация на активите като легитимна контрамярка срещу незаконната война на Русия в Украйна. Но европейците посочват, че за Вашингтон е лесно да заеме тази крайна позиция, защото само около 5 милиарда долара от руските активи са на американска територия. Огромната част от средствата са инвестирани в ЕС и Великобритания или се съхраняват в европейски банки.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!