С ирийската армия е изпратила войски срещу „турската агресия” в северната част на страната, където подкрепяните от Анкара арабски милиции настъпват срещу кюрдите.
Това съобщи сирийската държавна агенция САНА, цитирана от АФП.
„Сирийските военни части се придвижват на север, за да се противопоставят на турската агресия на сирийска територия”, посочва САНА, без да дава допълнителни подробности.
Информацията се появи, след като висш кюрдски служител обяви, при условие на анонимност, че се водят „преговори” между кюрдите и правителството в Дамаск.
По-късно автономното кюрдско управление на Североизточна Сирия официално обяви, че е постигнало споразумение с Асад за разполагане на сирийската армия по цялата граница с Турция, за отблъскване на турската армия и протурските арабски милиции.
#Syria’s President Bashar al-Assad rightly warned the Syrian #Kurds that the US will ultimately betray them, and reminded them that the only ones who will protect them are the Syrian government and the Syrian Army. pic.twitter.com/OqBygaooIN
— Sarah Abdallah (@sahouraxo) October 12, 2019
Междувременно в неделя президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди на всички американски войски да се оттеглят от северната част на Сирия, за да избегнат конфликта, който „се влошава”. Това посочи американският секретар по отбраната Марк Еспър.
Нареждането предполага вероятно пълно изтегляне на около 1000 американски военнослужещи, които си партнираха с кюрдите в борбата срещу терористичната групировка „Ислямска държава”. Еспър не уточни дали американските войски напускат Сирия.
Тръмп в неделя заяви, че във Вашингтон има широка подкрепа за налагането на санкции срещу Турция заради нахлуване ѝ в Северна Сирия. Конкретните подробности относно мерките още са неясни, но според президента на САЩ: „Министерството на финансите е готово да действа, може да се търсят допълнителни законодателни решения. Има широк консенсус по този въпрос. Турция не желае такова развитие на нещата.“
Кой печели и кой губи от турската интервенция в Сирия
В предходните дни Пентагонът изтегли около 30 войници от турската зона на настъпление край границата. С ескалацията на насилието, разширяването на турското нахлуване и перспективата за по-сериозен конфликт, всички американски военнослужещи в района ще бъдат изтеглени.
„Имаме американски сили, които вероятно са попаднали между две противникови настъпващи армии и това е много несъстоятелно положение”, подчерта Еспър.
САЩ работят от пет години с ръководените от кюрдите милиции, известни като Сирийски демократични сили за борба срещу „Ислямска държава”.
Анкара отдавна се противопоставя на американско-кюрдския съюз, тъй като смята съставените от кюрди „Сили за защита на народа” за терористи – разположен в Сирия клон на групировката „Кюрдска работническа партия” (ПКК), която се бори за независимост на кюрдското население в Турция.
Сирийски демократични сили: Турция съживи "Ислямска държава"
Турската офанзива първоначално обхвана област по протежение на границата с ширина около 125 километра и дълбочина около 30 километра. Еспър каза, че оттогава този фронт става все по-широк и по-дълбок.
Той подчерта, че е запознат с доклади за стотици затворници от „Ислямска държава”, избягали в резултат на турската инвазия и за зверства, извършени срещу сирийски кюрди от членове на подкрепяните от Турция сирийска арабски милиции. В социалните мрежи бяха публикувани видеа как членове на арабските милиции разстрелват кюрди, казвайки: „Още едно прасе умря”. Турският президент Реджеп Ердоган официално отрича всяко от тези обвинения.
Междувременно френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел отправиха общ призив към Турция да спре настъплението в Сирия.
„Разговарях един час с президента Ердоган. Разбира се, трябва да отчитаме интересите на Турция, но също така трябва да сложим край на тази турска инвазия, по хуманитарни причини”, заяви Меркел.
„Турската офанзива в Сирия е основна наша загриженост. През последните часове и двамата имахме възможност да говорим с президента Тръмп и президента Ердоган и да изпратим ясен сигнал. Нашето общо желание е да се сложи край на тази офанзива”, коментира Макрон.
Той обяви, че Франция ще вземе мерки по проблема. Изявлението беше направено след заседание на Съвета за отбрана и национална сигурност, председателствано от президента Еманюел Макрон в Париж.
„Франция ще засили дипломатическите си усилия в тясна координация с партньорите си в коалицията срещу „Даеш” в рамките на Европейския съюз, НАТО и Съвета за сигурност на ООН, за да се осигури незабавно прекратяване на настоящата турска офанзива”.
Макрон също обеща да осигури „безопасността на френските войници и цивилни” в Сирия, както и програма за спешна хуманитарна помощ за местното население.
Италианският премиер Джузепе Конте пък заяви, че ще настоява за оръжейно ембарго на Европейския съюз срещу Турция.
⛔ The EU urges Turkey to end its military operation in north-east #Syria. Violence must end: Syrians deserve a lasting peace ☮️.
— EU Council (@EUCouncil) October 13, 2019
👉EU foreign ministers will discuss tomorrow the situation in Syria with the UN Special Envoy @GeirOPedersen. More info: https://t.co/IbOXECUGdo #FAC pic.twitter.com/nPc3Gj6Pg2
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!