С ъпротивата на Полша възпрепятства усилията за ратифициране на споразумението на ЕС за минимален корпоративен данък и за изпращане на помощ в размер на 18 млрд. евро за Украйна, предава БГНЕС.
В понеделник 27-те държави-членки сключиха сложно споразумение, което даде зелена светлина както на помощта, така и на 15-процентен минимален праг на корпоративния данък.
България дава нова помощ на Украйна
Очакваше се така нареченото "мегаспоразумение", което включваше компромис с Унгария, освобождаващ част от замразените средства на ЕС, да бъде официално одобрено в сряда вечерта.
Но многократно отлаганите крайни срокове за ратифициране на пакета пак не бяха спазени, след като Варшава повдигна възражения срещу въвеждането на единния данъчен праг.
Забавянето означава, че споровете се пренесоха на срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел в четвъртък, като по този начин се очаква да се стигне до ожесточено противопоставяне.
Полша - един от най-яростните поддръжници на Украйна в рамките на ЕС, настоя, че не се противопоставя на финансовата помощ за Киев през 2023 г.
Но министър-председателят Матеуш Моравецки заяви, че е "изнудване" другите страни да твърдят, че парите за Украйна могат да бъдат договорени само ако сделката за корпоративния данък се осъществи.
Унгария се предаде, ЕС дава огромна сума на Украйна
Спорът идва в момент, в който Полша се опитва да убеди ЕС, че е постигнала достатъчен напредък в реформите, за да оправдае получаването на 35 млрд. долара от фондовете за възстановяване на икономиката.
Преди това Полша блокира плана за данъчно облагане, за да преодолее по-ранно препятствие в този процес, но преди месеци изглеждаше, че ще се откаже от противопоставянето си.
В отделен спор Варшава се противопостави и на новия пакет от санкции срещу Русия заради войната в Украйна, тъй като според нея другите държави от ЕС са се опитали да го смекчат твърде много.
Полша заяви, че опитите на крайбрежните държави, включително Белгия и Нидерландия, да отменят ограниченията върху продажбата на торове от Русия ще отслабят опитите на ЕС да накаже Кремъл за агресията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!