И Манчестър Сити, и Висшата лига претендираха за победа в съдебна битка за правилата, свързани с търговските сделки.
Клубът започна правни действия срещу правилата за транзакциите на асоциирана страна (APT) по-рано тази година на основание, че са антиконкурентни, припомня Sky News.
В понеделник Сити публикува изявление, в което се казва, че трибуналът е обявил правилата на APT за "незаконни" и че лигата е злоупотребила с господстващо положение съгласно закона за конкуренцията.
Те добавиха:
„Трибуналът реши както че правилата са структурно несправедливи, така и че Висшата лига беше конкретно несправедлива в начина, по който приложи тези правила към клуба на практика.“
Висшата лига заяви, че по-голямата част от предизвикателствата на Сити по делото са „отхвърлени“, но добави:
„Трибуналът обаче идентифицира малък брой отделни елементи от правилата, които в сегашната си форма не отговарят на конкуренцията и обществеността законови изисквания".
„Тези елементи могат бързо и ефективно да бъдат поправени от Лигата и клубовете", става ясно от изявлението.
Какви са правилата за транзакция на асоциирана страна?
• Правилата на Висшата лига изискват всеки клуб, неговите играчи, мениджър или който и да е „високопоставен служител“ да управлява сделки със „свързани страни“ зад тях.
• „Свързани страни“ са компании или хора, които имат значителен интерес в съответния клуб, финансов или по друг начин.
• Бордът на Висшата лига след това преглежда всяка транзакция, за да прецени дали смята, че тя представлява справедлива пазарна стойност.
• Лигата казва, че правилото помага за изграждането на "справедливост" в цялата дивизия, като прекратява "разчитането на повишени търговски приходи, свързани със собствеността на клуба".
Панелът реши отчасти в полза на Сити, съгласявайки се, че акционерните заеми - когато акционери или „асоциирани страни“ дават или вземат пари назаем от клубовете, които притежават - не трябва да се изключват от тези правила.
Панелът също се съгласи с твърдението на Сити, че актуализираната версия на правилата на APT, които влязоха в сила през февруари тази година, са незаконни, тъй като промените във формулировката, които затягат тълкуването на това какво представлява „справедлива пазарна стойност“ в търговските споразумения, са незаконни.
Другите искове на Сити срещу Висшата лига бяха отхвърлени.
Случаят е отделен от 115-те обвинения срещу Сити по правилата на Висшата лига, за които се твърди, че са нарушили, като не са предоставили точна финансова информация за период от девет години, започващ през 2009 г. до 2018 г.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!