И ранката Наргес Мохамади е носителят на Нобеловата награда за мир тази година, предаде Асошиейтед прес.
Норвежкият Нобелов комитет ѝ присъди днес престижното отличие за нейната борба срещу потисничеството на жените в Иран.
Нобеловият комитет се надява, че Иран ще освободи активистка за човешките права Наргес Мохамади, за да може тя да получи наградата си този декември, предаде Франс прес, като се позова на председателката на комитета Берит Райс-Андерсен.
"Ако иранските власти вземат правилното решение, те ще я освободят, за да може да присъства на връчването на тази награда, на което всички ние се надяваме", каза Райс-Андерсен.
Междувременно Върховният комисариат на ООН по правата на човека заяви, че връчването на Нобеловата награда за мир на намиращата в затвора активистка насочва вниманието към смелостта и решимостта на иранските жени, предаде Ройтерс.
"Ние сме виждали тяхната смелост и решимост в лицето на репресии, заплахи, насилие и задържания", каза говорителката на организацията Елизабет Тросел. "Те са подложени на тормоз заради това, което носят или не носят. Там се въвеждат все по-строги правни, социални и икономически мерки срещу тях. Това наистина е нещо, което подчертава смелостта и решителността на жените в Иран, и ги превръща във вдъхновение за света", добави тя.
Това отличие е кулминационна точка в сезона на Нобеловите награди.
"Тъжната реалност е, че няма много напредък в областта на мира по света през 2023 г.", констатира Дан Смит, директор на Стокхолмския международен институт за изследване на мира
Congratulations (!) to the incredible force who is Narges Mohammadi and all Iranian women fighting for justice and a free Iran. #NargesMohammadi #NobelPeacePrize #WomanLifeFreedom#زن_زندگى_آزادى
— Aram (@aramooh3) October 6, 2023
photo source: rferl pic.twitter.com/Z9GCz0lXqc
"Войните днес са почти два пъти повече, отколкото бяха през 2010 г. например", заявява той.
Миналата година на фона на войната в Украйна Нобеловата награда за мир бе присъдена на едно силно символично трио правозащитници - руската неправителствена организация "Мемориал", официално разпусната в Русия, Украинския център за граждански свободи и беларуския активист Алес Беляцки.
А по-предишната година Нобеловата награда за мир бе присъдена на друг критик на Кремъл - руския журналист Дмитрий Мератов, който тогава сподели отличието с филипинската си колежка Мария Реса.
Според историка Асле Свеенподобна наградата представлява импулс за мултилатерализма, за усилията за мир, за човешки права и за защитата на климата и опазването на околната среда в момент, в който всички тези каузи са пренебрегвани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!