Д вама от най-харизматичните съвременни лидери на Римокатолическата църква - папа Йоан Павел Втори и Йоан Двайсет и трети, ще бъдат бъдат признати за светци в неделя на церемония, която се очаква да привлече поне един милион вярващи.
Оттеглилият се папа Бенедикт Шестнайсети ще отслужи заедно с папа Франциск утрешната меса, а някои медии вече говорят за "меса с четирима папи" в базиликата "Свети Петър" в Рим.
На церемонията ще присъстват българският президент Росен Плевнелиев и бившият премиер Симеон Сакскобургготски.
На Йоан Павел Втори, роден в Полша като Карол Войтила, се приписва заслугата, че е допринесъл за рухването на комунизма по време на служението си като папа в периода 1978-2005 г.
Йоан Двадесет и трети, роден като Анджело Ронкали в Италия, става известен като "добрия папа Йоан", докато ръководи Ватикана от 1958 до 1963 г.
Той е бил нунций на Ватикана в България в продължение на 10 години - от 1925 г. до 1935 г. и е наричан и "българският папа". Той е бил личен приятел на цар Борис Трети. След разрушителното земетресение в чирпан през 1928 г. Анджело Ронкали се заема с благотворителна мисия за осигуряване на пострадалите с палатки, одеала и храна. Дарявал е и средства за бежанците от Тракия и Македония.
Ронкали посредничи, за да се състои бракът между православния Борис Трети и III и Йоана Савойска, дъщеря на италианския крал Виктор Емануил.
Частица от мощите на отеца се намират в католическия храм Свети Йосиф в София и са дар от папа Йоан Павел Втори при посещението му в България през 2002 г.
"Съвместното им канонизиране ще бъде, смятам, послание за църквата: тези папи бяха забележителни, и двамата", каза през юли Франциск, обяснявайки решението си.
Никога досега двама папи не са били канонизирани заедно. И нито един папа не е издиган в такъв сан от канонизацията през 1954 г. на Пий Десети, който е начело на църквата от 1903 до 1914 г.
Силно популярни, Войтила и Ронкали имат доста различен профил, при все че може да се каже, че те са споделяли загриженост за съдбата на потисканите, енергичен мисионерски дух и силни антивоенни настроения.
Дръзкият Йоан Павел Втори, който в младостта си е бил актьор и спортист, ще бъде запомнен с неуморните си пътувания по света, антикомунизма и защитата на католическата ортодоксалност по чувствителни теми.
За мото на служението му като папа - второто най-дълго в историята, се смята "Не се страхувайте".
Въпреки противоречията му със САЩ за войната в Ирак през 2003 г. и дългогодишната му съпротива срещу смъртното наказание, той е смятан за лице на консерваторите.
Пълничкият и земен Йоан Двадесет и трети е високо ценен от прогресивните, въпреки че е имал ортодоксални възгледи за църковната доктрина. Основното му постижение е откриването на Втория ватикански събор, който премахва литургията на латински и подобрява отношенията между католицизма и други религии, в това число юдаизма. Той е известен и като първия папа, възприел неофициален начин на говорене.
"Събирането на тези двама папи е равносилно на призив за единство между либералното и консервативното крило в църквата", написа изтъкнатият специалист по Ватикана Джон Л. Алън младши в американския ежедневник "Бостън глоуб".
За Йоан Павел Втори се смята, че е помогнал за излекуването на мозъчен аневризъм на прикована към леглото болна жена от Коста Рика през 2011 г. в деня на обявяването му за блажен. Вярва се също, че неговата намеса помогнала на френска монахиня да се излекува от болестта на Паркинсон през 2005 г., два месеца след смъртта му.
На Йоан Двадесет и трети се приписва заслугата за излекуването през 1966 г. на италианска монахиня от сериозен кръвоизлив в стомаха и инфекция. Миналогодишното решение на Франциск да премахне обикновено прилаганото в процеса по канонизация изискване за второ чудо улесни обявяването на Йоан за светец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!