Л екарство, първоначално разработено за лечение на рядко неврологично заболяване, което отслабва нервните клетки в мозъка и гръбначния мозък, също може да се окаже обещаващо в борбата с болестта на Алцхаймер, според ново изследване от Северозападния университет на Илинойс, пише Newsweek.
Съединението, NU-9, е одобрено от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) за клинични изпитвания при лечение на амиотрофична латерална склероза (ALS), известна още като "болест на Lou Gehrig".
Сега обаче NU-9 показа способността да подобрява здравето и паметта на невроните при животински модели на болестта на Алцхаймер.
Според Асоциацията на Алцхаймер в САЩ живеят около 7 милиона души с мозъчно разстройство, което бавно унищожава паметта и мисловните умения и в крайна сметка води до невъзможност за изпълнение на прости задачи. До 2050 г. се очаква този брой да нарасне до почти 13 милиона.
"Това лекарство е наистина забележително, защото работи в толкова много различни системи", каза Ричард Б. Силвърман, химик от Северозападния университет, който е изобретил NU-9, в изявление. "Трябва да го тестваме върху хора, преди да разберем колко ефективно е при лечението на болестта на Алцхаймер. Но колко добре функционират моторните неврони при мишки, е подобно на това как функционират при хората. Така че, изглежда, че NU-9 наистина ще работи."
За разлика от лекарствата, които се фокусират върху симптомите, изглежда, че NU-9 лекува основните механизми, общи за множество мозъчни заболявания: натрупването на неправилно сгънати протеини, които губят нормалната си форма и започват да се слепват, увреждайки мозъчните клетки.
Обещаващи резултати в лабораторни и животински изследвания
В своето проучване екипът установи, че NU-9 подобрява паметта при миши модели на Алцхаймер и помага на невроните да изчистят токсичните протеинови клъстери както в клетъчни култури (клетки, отглеждани в лаборатория), така и в експерименти с животни.
"Нашето изследване показва, че един и същ механизъм засяга два напълно различни протеина при две напълно различни заболявания", каза съавторът на статията Уилям Клайн в изявление. "И при двете заболявания клетките страдат от натрупване на токсични протеини. Изглежда, че съществува общ механизъм, който премахва тези протеини, за да предотврати групирането им. NU-9 спасява пътя, който спасява клетката. Това е много вълнуващо."
Изобретатели с доказан опит
Силвърман, който преди това е изобретил прегабалин (Lyrica) — широко използвано лекарство за нервна болка, гърчове и фибромиалгия — е професор по химия на Aon в Северозападния университет и основател на Akava Therapeutics, компанията, която комерсиализира NU-9.
Клайн, експерт по болестта на Алцхаймер, е професор по невробиология и съосновател на Acumen Pharmaceuticals, компания, която има терапевтично антитяло за болестта на Алцхаймер, което в момента е в клинични изпитвания.
Изчистване на протеинови клъстери и намаляване на възпалението
При болестта на Алцхаймер амилоидните бета олигомери — малки клъстери от мозъчен протеин, наречен амилоид бета, които стават лепкави и токсични — се натрупват и прикрепят към мозъчните клетки, като пречат на тяхната функция и в крайна сметка ги унищожават.
"Тези протеини са полезни, но когато се слепват, започват да играят роля в собственото си натрупване", каза Клайн. "Те се прикрепват към клетките, към близките клетки и към синапсите. Това води до мозъчна дисфункция и в крайна сметка до смърт на мозъчните клетки."
В лабораторни тестове беше показано, че NU-9 намалява това натрупване в клетките и по протежение на невронните клонове, наречени дендрити, които са структури, които помагат на клетките да получават съобщения от други мозъчни клетки. Дори след като лекарството беше отстранено, защитният ефект остана.
Проучването също така установи, че възпалението в мозъка или имунният отговор в мозъка, който може да причини допълнителни увреждания, значително намалява.
"Възпалението в мозъка беше предотвратено или значително намалено чрез лечението с NU-9", каза Клайн. "То спира натрупването на амилоид бета олигомер и също така предотвратява последствията от невровъзпалението, което причинява значителни увреждания в мозъка. Така че, лекарството е много мощно на две нива: клетъчно и на ниво цяло животно."
Отключване на механизма за почистване на клетката
По-нататъшни изследвания показват, че NU-9 може да работи чрез активиране на лизозоми, малки структури вътре в клетките, които действат като центрове за рециклиране, разграждане и изхвърляне на отпадъци. Той също така използва помощта на ензим, наречен катепсин В, който помага за смилането на нежелани протеини.
"Клетките имат две важни „отделения за боклуци": лизозома и протеазома", каза Силвърман. "Те събират боклуци и други компоненти, които не са полезни за клетката, разграждат ги и се отърват от тях. Открихме, че протеазомата не участва в този процес. Лизозомата обаче играе основна роля в начина, по който работи NU-9. Но ние все още се опитваме да разберем с какво точно се свързва NU-9, за да активира лизозомата."
"Това е феномен на черната кутия", добави Клайн. "Това е като щафетно състезание за преместване на тези токсични групирани протеини около клетката. Протеините се групират в една везикула и след това в друга везикула, и накрая се предават на лизозомата. Смятаме, че NU-9 е насочен към нещо в ранния етап на това реле, но не знаем точно какво е."
Докато ранните резултати са обнадеждаващи, изследователите подчертават, че са необходими още тестове. Клайн подчерта необходимостта от по-строги тестове на паметта, а Силвърман се надява да оптимизира допълнително съединението. Екипът също така планира да тества NU-9 върху други заболявания като болестта на Паркинсон, която засяга движението, и болестта на Хънтингтън, генетично заболяване, което води до разрушаване на мозъчни клетки.
"Отдавна се смята, че всяко невродегенеративно заболяване е напълно отделно, но нашите открития показват, че общи механизми могат да ги свържат", каза Силвърман. "Това откритие отваря вратата към ново семейство терапевтични съединения, които, подобно на NU-9, могат да контролират множество дегенеративни заболявания в ранните етапи, преди да започне сериозно увреждане на клетките."
Съдържанието на Vesti.bg има изцяло информационен характер и не представлява медицински съвет. При здравословни оплаквания препоръчваме да се обърнете към квалифициран медицински специалист.