С нимките на унищожена, доставена от Запада бронирана техника в Украйна, изглежда предизвикаха опасения, че дългоочакваната украинска контраофанзива се проваля, посочва Центърът за анализ на европейските политики.
Медии предадоха, че Украйна е загубила половината от своите, доставени от Финландия танкове. Но Финландия е изпратила само шест „Леопард”-а, като загубата на три от приблизително 800 танка едва ли е смъртният звън за украинската бронетехника.
Руските медии показаха как „Леопард” 2 е унищожен, но се оказа, че е взривен селскостопански трактор.
Украйна казва, че е освободила територия с площ 100 квадратни километра и седем села
Реално Украйна може да е загубила повече от 16 от своите 109, произведени в САЩ бойни машини на пехотата „Брадли”, както и четири основни бойни танка „Леопард” 2 по данни на „Орикс”.
Видеозаписи показват няколко „Брадли” и един „Леопард” 2, унищожени или изоставени по време на украинска атака, която е попаднала в руско минно поле, преди да бъде ударена от артилерия.
Атакуването на укрепени линии, осеяни с минни полета и драконови зъби и подкрепени от артилерия и противотанкови оръжия, е планирано от Русия да бъде кърваво поражение за Украйна.
Тъй като машините, доставени от Запада, са съсредоточени в 12-те нови механизирани бригади, които са на върха на украинската офанзива, те естествено ще бъдат първите, които ще понесат щети.
А и Русия умишлено се цели в тях заради пропагандната стойност, включително като предлага премии.
Експлозии в Кривой Рог и Одеса тази нощ, огромни поражения
По ирония на съдбата, Украйна може да стане жертва на собствения си успех в информационната война. Идеята, че умните украинци постоянно надхитряват руските „орди” доминира в западните новини и социални медии.
Такова мислене не е напълно пожелателно. Арабско-израелските войни и Първата война в Персийския залив от 1991 г. показват, как една добре оборудвана и добре обучена армия, използваща гъвкави комбинирани тактики, може да спечели на минимална цена.
Но е пожелателно мислене да си представим, че армията на Путин е толкова слаба, колкото тази на Саддам Хюсеин.
Въпреки че фантазията на Путин, да мисли за себе си като за новия Петър Велики, е разбита, Русия остава нация, способна да създава хиперзвукови ракети, реактивни изтребители и танкове, чиято история включва победи над Хитлер и Наполеон.
Както и в минали конфликти, Русия не трябва да спечели всички или дори повечето битки. Вместо това трябва да направи това, което умее най-добре: да използва превъзходството си в численост и площ и пълното пренебрежение към живота на собствените си граждани, за да нанесе достатъчно загуби, които да спрат украинската офанзива. Целта на Русия е да превърне конфликта в битка на изтощение, която Украйна не може да спечели.
Неразумно е да се очаква украинската армия да повтори победата на САЩ в Пустинна буря.
Смела и изобретателна, армията на Украйна бързо преминава от съветски към западен начин на водене на война. Това е подобно на изграждането на самолет след излитане. И го прави, докато се опитва да пробие множество отбранителни линии, защитавани от враг, превъзхождащ я по отношение на количеството жива сила, бронирани машини, артилерия и въздушна мощ.
Неуспешната атака с „Брадли”-та изглежда точно това, което може да се случи на войски, използващи непознато оборудване и тактика.
За проблема допринася странното схващане, че западните бронирани машини са някак си неуязвима. Всъщност танкове „Ейбрамс” бяха унищожени в Пустинна буря, както и турски „Леопард” 2 в Сирия.
Повечето такива загуби се дължат на тактически грешки или на приятелски огън, но попадайки в минно поле всеки танк ще бъде унищожен.
Има опасение, не толкова, че Украйна губи най-добрите си оръжия, а по-скоро, че тези оръжия не могат да бъдат заменени.
Нациите, способни да водят механизирана война, или се радват на голяма производствена база, като САЩ, или разчитат на масивна чужда помощ, като Израел.
Украинската промишленост е до голяма степен унищожена от руските бомбардировки. Така че Украйна трябва да разчита на САЩ, ЕС и НАТО, чиято помощ често закъснява. Но основният проблем е, че Западът не поддържа значителни запаси от боеприпаси и военна техника след края на студената война.
В крайна сметка проблемът не е просто да се преброят загубите. Ако загубата на няколко „Брадли” беше цената за постигане на стратегическа цел, като изолирането на контролирания от Русия полуостров Крим, това би било изгодна сделка.
Това, което Украйна не може да си позволи, е да пропилява западната си техника, за да си върне няколко села.
Няколко унищожени „Брадли” могат да се очакват от първата битка. Да видим как ще се справи Украйна в следващата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!