Американският президент Барак Обама направи стъпка към подобряване на отношенията между САЩ и Турция, както и на отношенията с ислямския свят като цяло, влошени заради американската инвазия в Ирак.
Обама пристигна в Анкара на първото си посещение в Турция в качеството си на президент на САЩ. Като символичен жест, в началото на обиколката си той посети мавзолея на основателя на светската република Мустафа Кемал Ататюрк в Анкара.
Турция и Армения
На пресконференция след срещата си с турския президент Абдуллах Гюл, Обама оцени усилията на Турция и Армения да нормализират отношенията си.
Обама заяви, че иска преговорите между Турция и дългогодишния й враг Армения, целящи възстановяването на дипломатическите отношения между двете страни, да доведат до резултат. Той оцени "смелите" контакти между турски и арменски лидери с цел подобряване на отношенията и заяви, че Турция трябва да отвори границата си с Армения, затворена през 1993 г.
Макар че по време на
предизборната си кампания Обама обеща да нарече убийствата на арменци в края на
Османската империя "геноцид", в речта си той се въздържа да използва термина.
Борбата с тероризма
Обама определи Турция като силен съюзник на САЩ в много сфери, включително в борбата срещу тероризма. Той благодари на страната за ролята й в Афганистан , където тя изпрати войски и оказа помощ за подготовката на афганистанската полиция и военни сили.
По отношение на Ирак държавният глава подчерта, че САЩ поддържат "запазването на териториалната цялост на тази страна и ще работят заедно с Турция и други съседи на Ирак за изграждането на бъдещето й".
Американският президент обърна внимание на проблема с тероризма, като подчерта, че не трябва силата да бъде единственият отговор.
"Само силата не може да реши нашите проблеми и тя не е алтернатива на екстремизма. Бъдещето трябва да принадлежи на тези, които създават, а не на тези, които разрушават", каза Обама.
"САЩ не е във война с исляма"
Американският президент изрази уважението си към ислямската вяра и изтъкна, че терористични организации като Ал Кайда са екстремисти, които не представляват мнозинството от мюсюлманите.
"Нека кажа това толкова ясно, колкото мога", каза Обама, "САЩ не са и никога няма да бъдат във война с исляма. Всъщност нашето партньорство с мюсюлманския свят е ключово за премахването на една периферна идеология, която хората от всички вероизповедания отхвърлят".
"Отношенията на Америка с мюсюлманския свят не може и няма да се основават на противопоставянето на Ал Кайда", каза той. "Ние търсим широка ангажираност, основаваща се на взаимен интерес и уважение".
"Ще изразим нашето дълбоко уважение към ислямската вяра, която е направила толкова много през вековете, за да направи света по-добър, включително и моята собствена страна", каза американският президент.
Ал Джазира и Ал Арабия, две от най-големите арабски сателитни телевизии, излъчиха речта на Обама на живо.
Американският президент приветства напредъка на Турция като демократична страна и обърна внимание, че всички демокрации трябва да съблюдават спазването на правата на малцинствата.
Обама за Турция и ЕС
В речта си пред турския парламент той подчерта подкрепата на САЩ за кандидатурата на Турция за присъединяване към ЕС. "Турция е свързана с Европа не само с мостовете над Босфора. Векове обща история, култура и търговия ви свързват", посочи Обама.
Турското членство се приема със скептицизъм от някои членове на съюза, а френският президент Никола Саркози вече подчерта, че решението трябва да се вземе от ЕС, а не от Вашингтон, отбелязва ДПА.
Обама подчерта пред турския парламент, че САЩ не говорят като член на ЕС, а като "близък приятел на Турция и Европа". Държавният глава насърчи продължаването на реформите в Турция.
"Свободата на религията и словото водят до силно и жизнено гражданско общество, което може само да заздрави държавата", подчерта президентът на САЩ.
В речта си пред парламента Обама също призова за окончателно решение на израелско-палестинския конфликт и за слагане на край на амбициите за ядрена програма на Иран .
Той изрази подкрепата си и за
усилията да се реши кипърският проблем, като изрази желанието на САЩ да
съдействат с "всякаква помощ, от която страните се нуждаят, докато полагат
усилия за справедливо и трайно решение за обединението на Кипър в двузонална и
двуобщностна федерация".
Реджеп Ердоган
След разговора си с американския президент турският премиер Реджеп Ердоган заяви, че Турция и САЩ продължават съвместната борба с тероризма с предишната си решимост.
Уверен съм, че нашето партньорство в борбата с тероризма ще продължи с предишната решимост и в атмосферата на същата солидарност, заяви Ердоган.
Протести
Междувременно турската полиция разпръсна малък брой протестиращи пред турския парламент, където Обама произнесе реч, предаде АП.
Полицията е използвала палки, за да разпръсне около 20 протестиращи с леви убеждения, при което някои от тях са били ранени, разказа оператор на телевизията на АП. Групата е крещяла "Янки, вървете си!" и "САЩ - убиец".
Полицията е задържала членовете на групата и десетки други активисти, участвали в малобройни демонстрации срещу Обама.
Сред задържаните днес има най-малко 16 активисти на „Гринпийс", които разпънаха огромен плакат от мост в Истанбул с образа на Обама и надпис "Спаси климата в името на мира".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!