С АЩ разбират, че носят отговорност за затоплянето на глобалния климат, и се обявяват за ефективно споразумение, което да помогне да бъдат предотвратени настъпващите опасни климатични промени.
Това заяви, цитиран от световните агенции, американският президент Барак Обама пред световната конференция на ООН по климатичните промени, която бе открита днес в Париж.
Обама нарече самото провеждане на форума във френската столица "акт на предизвикателство" срещу тероризма, доказващ, че светът не може да бъде шантажиран от атаките на свързани с "Даеш" ("Ислямска държава"- бел.ред.) сили в Европа и извън нея.
Събирането на световните лидери в Париж показва тяхната решимост да се борят срещу тероризма и в същото време да отстояват своите ценности, заяви той в речта си пред над 150 световни лидери. Американският президент ги призова да не се поддават на
"циничния възглед, че ние не можем да направим нищо",
за се попречи на затоплянето на планетата и че от подобна перспектива са засегнати всички държави, независимо дали са бедни или богати.
След като описа заплахите от потопяването на цели страни, от изоставянето на огромни градове и от все по-катастрофални наводнения и природни бедствия, Барак Обама подчерта, че сме в състояние "да променим тази мрачна перспектива".
"Този час вече ни връхлита",
предупреди Обама, визирайки цитат от бореца за граждански права в САЩ Мартин Лутър Кинг, че можем да се окажем в положението "да закъснеем с прегръщането на една кауза".
Държавният глава напомни статистиката, според която 2015 г. е най-топлата в света за цялата история на метереологичните наблюдения. По думите му климатичните промени се чувстват особено остро в Аляска.
До 2030 г. Русия ще намали вредните емисии в атмосферата до 70%
в сравнение с базовата 1990 г., заяви от своя страна руският президент Владимир Путин, цитиран от ТАСС.
По думите му Русия ще се стреми към тази цел чрез революционни енергоспестяващи решения, включително и чрез нови нанотехнологии.
Той даде пример с разработена в Русия технология, основана на въглеродни нанотръби, която, по преценка на експертите, можело да понижи емисиите въглероден диоксид с 160-180 млн. тона до до 2030 г.
Според него в бъдещото споразумение, което се очаква да бъде постигнато на конференцията, трябва да бъде отчетена важната роля на
горите като основни "абсорбатори" на парникови газове.
"Това е особено важно за Русия, която притежава огромни горски ресурси и прави много за опазването на белите дробове на планетата", подчерта той.
Путин обърна внимание, че особено значение за съкращаването на вредните емисии имат развиващите се страни, и затова Русия възнамерява да им оказва финансова и друга подкрепа чрез механизмите на ООН.
Руският президент потвърди също така предложението си за провеждане на научен форум по проблемите на климата и природните ресурси под егидата на световната организация на който да бъдат обсъдени не само климатичните промени, но и изчерпването на природните ресурси, както и влошаването на жизнената среда на човека.
В Париж президентите Владимир Путин и Барак Обама проведоха и 30-минутна среща
Тя премина при закрити врата, без присъствието на журналисти. По-рано Путин бе казал, че би разговарял с Обама, но не й с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, най-вероятно заради скандала със сваления самолет.
Според твърденията на руския президентски говорител Дмитрий Песков американският държавен глава е изразил съжаление заради инцидента.
Според изявление на Белия дом Обама е призовал Путин да намали напрежението с Турция, съобщи АФП.
Американският държавен глава отново е подчертал пред колегата си, че сирийският президент Башар Асад трябва да се оттегли от властта в преходния период, за да спре сирийската гражданска война. Той е призовал също така Русия да фокусира въздушните си удари в Сирия срещу бойците на "Даеш", а не срещу бунтовниците, воюващи с Асад.
Кремъл съобщи, че двамата лидери са подчертали спешната необходимост от политическо уреждане на кризата в Сирия и че са обсъдили и спазването на примирието в Украйна.
Срещата между двамата президенти е била съгласувана тази сутрин и е продължила половин час.
Над 150 държави готвят стратегия за борба с промените в климата. Анализатори вярват, че е възможно да бъде договорена обща позиция:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!