П резидентът на САЩ Барак Обама предупреди Русия, че тя не може да "прекроява границите на Европа със силата на оръжията" по повод конфликта в Украйна, предадоха световните агенции.
"Напълно единодушни сме, че не може в XX в. да стоим безучастно и да допуснем границите на Европа да се прекрояват под дулото на оръжие", заяви Обама на съвместна пресконференция в Белия дом с канцлерката на Германия Ангела Меркел.
Той същевременно увери, че Вашингтон продължава да насърчава намирането на дипломатическо решение на украинската криза.
"Заедно със съюзниците в НАТО ще укрепваме присъствието си в Централна и Източна Европа. Ще работим с МВФ и други партньори за оказване на критично важна финансова подкрепа на Украйна. Обсъдихме как най-добре да помогнем на Украйна да се защитава. На мнение сме, че санкциите срещу Русия трябва да се запазят в пълна степен, докато Русия не изпълни изцяло ангажиментите си", заяви Обама.
Меркел потвърди, че подкрепя идеята за санкции срещу Русия, но подчерта, че е нужен още един опит за решаване на конфликта в Украйна по дипломатически път.
Тя напомни, че е против доставянето на оръжия на властите в Украйна, но посочи, че каквито и решения да се вземат съюзът между Германия и САЩ "ще остане нерушим".
Обама подчерта важността от единодушие сред западните съюзници в противопоставянето им на Москва, предаде Ройтерс.
"Дори докато продължаваме да работим по дипломатическо решение, днес отново ясно даваме да се разбере, че ако Русия продължи по сегашния си курс, нейната политическа и икономическа изолация само ще се усилва", предупреди президентът на САЩ.
Той увери, че не се стреми да отслаби Русия и заяви, че тя може да бъде партньор в противодействието на глобалните предизвикателства. САЩ още не са решили дали да доставят оръжия на Украйна за борбата й срещу проруските сепаратисти, посочи Обама. Доставката "на отбранителни оръжия (на Киев) е един от обмисляните варианти. Решение обаче още не съм взел", заяви президентът на САЩ.
Той изрази безпокойство, че доставени на Украйна смъртоносни оръжия и друга военна помощ може "да попаднат в неподходящи ръце", предаде Ройтерс. Можем ли да сме сигурни, че всякаква оказана от нас смъртоносна помощ на Украйна ще се използва подходящо, няма да попадне в неподходящи ръце, няма да доведе до твърде агресивни действия, които не могат да се приемат от украинците? Какви реакции предизвиква, не само от сепаратистите, а и от руснаците? Това са все въпроси, които трябва да вземем предвид. Критерият ми е за такива решения е: има ли вероятност да се получи ефективен резултат или не? Това ще обсъждаме", заяви Обама.
Ангела Меркел предупреди, че мирът в Европа е застрашен от конфликта в Украйна, ако се поставя под въпрос принципа на териториалната цялост на Стария континент.
"Като човек, който идва от Европа, просто ще кажа, че ако се откажем от принципа на териториалната цялост, няма да сме състояние да поддържаме мира в Европа", подчерта Меркел.
Обама заяви, че ако дипломатическите усилия за решаване на кризата в Украйна се провалят, той ще поиска от екипа си "да разгледа всички варианти" за бъдещи действия.
САЩ и Германия са на различни мнения за методите на американската Агенция за национална сигурност (АНС), но трябва да си сътрудничат в борбата с тероризма, заяви канцлерката на Германия Ангела Меркел, чийто мобилен телефон според някои източници е бил подслушван от това разузнавателно ведомство, предаде Франс прес.
"Относно АНС, все още има разногласия по някои теми. Обаче като се има предвид размерът на терористичната заплаха, ние напълно осъзнаваме необходимостта да си сътрудничим тясно", каза Меркел на съвместна пресконференция с президента на САЩ Барак Обама във Вашингтон.
"Държа съвсем ясно да заявя, че американските институции са ни предоставяли и продължават да ни предоставят много ценни информации, които укрепват сигурността ни. Не искаме да се лишаваме от тях",
каза Меркел, без да споменава изрично щекотливата тема за предполагаемото подслушване на телефона ѝ.
През лятото на 2013 г. Германия бе шокирана от разкритията на бившия консултант на АНС Едуард Сноудън за обхватното следене в продължение на години на телефонните разговори и комуникациите в интернет на германците, включително мобилния телефон на канцлерката.
Днес Обама заяви, че разкритията на Сноудън "без съмнение са навредили на образа, който са си създали германците за американското правителство и за сътрудничеството ни в областта на разузнаването".
След тези разкрития президентът на САЩ нареди да се реформира програмата за телефонно подслушване с цел по-добър баланс между националната сигурност и защитата на личния живот, предимно за американските граждани, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!