Американският президент Барак Обама призна, че е надценил способността на САЩ да окажат влияние върху израело-палестинския мирен процес и изрази съжаление, че е породил твърде високи очаквания за подновяване на смисления диалог в Близкия изток през 2009 г., предадоха Ройтерс и ДПА.
В интервю за списание "Тайм" Обама отбеляза, че политическата ситуация в Израел и палестинската автономия е затруднила силно двете страни да се съгласят на нов кръг от преговори.
Мисля, че надценихме способността си да ги убедим да го направят, докато тяхната политика е противоположна на това, каза президентът на САЩ.
Обама постави близкоизточния проблем като основен външнополитически приоритет на своето правителство, назначи Джордж Мичъл за специален пратеник и оказа натиск върху Израел прекрати всякаква заселническа дейност в палестинските територии.
Опитът му обаче не се увенча с успех. Президентът отбеляза, че Мичъл "се е заслепил" от първоначалния напредък, когато Израел се съгласи да ограничи строежа на жилища на окупирания Западен бряг.
Според Обама специалният пратеник не оценил факта, че тази отстъпка не е достатъчна за палестинците.
Палестинският президент Махмуд Абас беше силно огорчен, когато Обама се отметна от първоначалната си позиция в подкрепа на палестинското искане за пълно и окончателно прекратяване на израелската заселническа дейност, като условие за започване на преговори.
Американският президент смекчи позицията си и даде сигнал, че при "сдържаност" от израелска страна е уместно да се подновят преговорите.
Абас отказа да поднови преговорите при условията на Израел, който на 25 ноември предложи частично прекратяване на строителството за 10 месеца.
Мисля, че израелците и палестинците разбраха, че политическата обстановка, естеството на техните коалиции, или разделението в техните общества са такива, че правят започването на смислен диалог изключително трудно, заяви Обама.
Признавайки неуспеха на опитите на своя екип да постигне сериозен напредък в мирния процес Обама заяви: "Ще продължим напред и ще работим с двете страни, за да постигнем съгласие върху това, което според мен е в интерес на всички".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!