Президентът на САЩ Барак Обама, който е на историческо посещение в Мианма в подкрепа на предприетите там политически реформи, се срещна с опозиционния лидер Аун Сан Су Чжи в дома й в Янгон, предаде Франс прес.
Двамата лауреати на Нобелова награда за мир вече се срещнаха за кратко през септември в Белия дом.
Сега те разговаряха в семейното жилище на Аун Сан Су Чжи, където опозиционерката прекара 15 години под домашен арест.
"Най-трудният момент в един преход е, когато успехът е видим
Сега трябва много да внимаваме да не бъдем заблудени от миража за успех", заяви генералният секретар на партията "Национална лига за демокрация".
Тя благодари също на президента "за преданата подкрепа" на САЩ за демократичното движение в Мианма.
Обама заяви, че на Мианма й предстои дълъг път до пълната демокрация, но изрази увереност, че страната е поела в правилната посока, посочва ДПА.
Американският президент разговаря с мианманския си колега Тейн Сейн близо час в Янгон.
Обама беше разкритикуван от правозащитни организации, че с визитата си - първата в страната на американски действащ президент -
изразява подкрепа за провоенното управление
Обама използва за първи път публично настоящото име на страната - Мианма, въведено през 1989 г. от хунтата, управлявала страната от 1962 до 2010 г.
На улиците на Янгон той бе посрещната от ентусиазирано множество - много хора размахваха американци знаменца, някои носеха лозунги "Обичаме Обама".
В един момент, когато кортежът на Обама наближи сградата на някогашния парламент, тълпата дори изскочи на уличното платно, за да докосне автомобила на президента на САЩ, предаде Ройтерс.
В началото на краткото си, шестчасово посещение, Обама заяви, че идва, за да протегне "приятелска ръка".
Най-малко 44 политически затворници бяха освободени днес в Мианма, заяви представител на опозиционната организация "Поколение 88".
Базираната в Тайланд "Асоциация за подпомагане на политическите затворници в Мианма" потвърди тази цифра на страницата си във Фейсбук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!