У спехът на Северна Корея в тестването на междуконтинентална балистична ракета, която е в състояние да достигне до Съединените щати, вероятно е станал възможен благодарение на закупуването на мощни ракетни двигатели от черния пазар, вероятно от украинска фабрика с исторически връзки с руската ракетна програма, според експертен анализ, публикуван от „Ню Йорк Таймс” (The New York Times).
Така може да се обясни фактът, че ракетната програма на КНДР отбеляза през последните 2 години изненадващ и много бърз прогрес, след поредица от катастрофални неуспехи.
Тръмп обеща "огън и ярост" на КНДР, Пхенян се прицели във военна база на САЩ
Южна Корея заплаши с ответен удар, свика спешно Съвета за сигурност
Линдзи Греъм: Да се унищожи самата Северна Корея
Анализ на снимките, на които севернокорейският лидер Ким Чен Ун оглежда ракетни двигатели сочи, че по външния си вид те напомнят съветските, каквито днес могат да бъдат доставени само от няколко предприятие на територията на бившия Съветски съюз.
Ето защо експертите са фокусирали своето разследване върху производител на ракети в Днепропетровск, Украйна.
Компанията „Южмаш” изглежда като най-вероятният източник на двигателите на междуконтиненталните балистични ракети, чиито изпитания КНДР направи през юли.
„Напълно вероятно е тези двигатели да са били доставени от Украйна, възможно незаконно. Колко са те и дали в момента украинците продължават доставките е голям въпрос“, смята Майкъл Елеман, ръководител на проучването.
В началото на август Съветът за сигурност на ООН единодушно прие резолюция, която затяга санкциите срещу КНДР заради ракетните ѝ изпитания.
Според САЩ пълното изпълнение на мерките ще намали с една трета годишните валутни постъпления на Пхенян, които в момента са около три милиарда долара.
До този момент администрацията на американския президент Доналд Тръмп хвърля цялата вина за ракетната програма на Северна Корея върху Китай и не отправя никакви обвинения към Русия и Украйна.
Новите двигатели на севернокорейските ракети са толкова мощни, че една от тях може да пренесе 10 термоядрени бойни глави между континентите.
Миналия месец „Южмаш” отрече съобщения, че фабричният комплекс се бори за оцеляване с продажбата на свои технологии в чужбина и по-специално в Китай. От компанията посочват, че не участват в „изнасянето на потенциално опасни технологии извън Украйна”.
#Ukraine denies selling missile technology to #NorthKorea https://t.co/74HC6JokLq pic.twitter.com/pb1LZWQGro
— The Straits Times (@STcom) August 14, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!