Н а новопубликувани кадри се вижда високотехнологичното извличане на отломки от потъналия подводен апарат „Титан“ - докато съоснователят на компанията, която го е направила, казва на следователите, че се надява смъртоносната катастрофа да не означава „край на изследването на дълбоките океани“.
New video shows salvage of doomed Titan submersible from ocean floor https://t.co/rCBZn3Mxxe pic.twitter.com/S4oJpDc6oK
— New York Post (@nypost) September 24, 2024
На видео, публикувано от Морския разследващ съвет, се вижда как дистанционно управлявано превозно средство прикрепва въжета и оборудване към това, което изглежда е крайната капачка на потъналия плавателен съд на 26 юни миналата година.
В един момент камерата на дистанционното превозно средство показва в близък план две роботизирани ръце, които маневрират с оборудването за извличане, докато акула плува до останките от подводницата „Титан“.
По-късно изглед от въздуха показа облак, наподобяващ прах, който се издига, когато дистанционно управляваното превозно средство се издига от океанското дъно. Двуминутният клип е сред множеството видеоклипове и изображения, които бяха публикувани от Морския разследващ съвет през последните дни като част от продължаващото публично изслушване на бреговата охрана за това как се е развила миналогодишната катастрофа.
New video shows salvage of doomed Titan submersible from ocean floor https://t.co/NZP5Z8VMdi pic.twitter.com/FbSLlXDKYY
— New York Post (@nypost) September 24, 2024
Петима души загинаха, когато подводницата „Титан“ внезапно се взриви, след като тръгна на път към прочутото място на потъналия кораб „Титаник“ на дъното на Северния Атлантически океан на 18 юни 2023 г.
Публикуването на новия клип стана в момент, когато Гилермо Сонлейн, съосновател на компанията OceanGate, собственик на подводницата, заяви на изслушването в понеделник, че се надява катастрофата да не съсипе подобни мисии.
„Това не може да бъде краят на изследването на дълбокия океан. Това не може да бъде краят на дълбоководните подводници и не вярвам, че ще бъде“, каза Сонлейн, който напусна компанията преди катастрофата с „Титан“.
Бившият оперативен директор на компанията Дейвид Лохридж обаче свидетелства по-рано в понеделник, че често е влизал в конфликт с другия съосновател на компанията Стоктън Ръш - един от загиналите - и че според него компанията се е стремяла единствено да печели пари.
Лохридж също така добави, че е отказал да подпише това, което той описа като „ужасяващи“ грешки в първоначалния модел на обречения подводен апарат „Титан“ - което по-късно доведе до уволнението му.
„Цялата идея на компанията беше да прави пари“, свидетелства Локридж. „Науката беше много малко.“
Служители на бреговата охрана отбелязаха в началото на изслушването, че подводницата не е била подложена на независим преглед - каквато е стандартната практика - преди потеглянето.
Очаква се изслушването да продължи до петък и да включва още няколко свидетели, някои от които са тясно свързани с компанията.
Амбър Бей, бивш административен директор на OceanGate, беше един от основните свидетели, които трябваше да дадат показания във вторник.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!