С поред ново проучване столицата на Индонезия Джакарта е най-замърсеният град в света, а президентът на страната може би има кашлица, за да го докаже.
Тази седмица министри в югоизточната азиатска държава потвърдиха, че президентът Джоко Уидодо от седмици се бори с кашлица и предположиха, че тя може да е свързана с влошеното замърсяване на въздуха в 10-милионния град.
Новината дойде само дни след като швейцарската компания IQAir публикува данни, според които качеството на въздуха в Джакарта се е влошило през последните седмици и е станало най-лошото в света.
"Президентът Джоко Уидодо поиска в рамките на една седмица да има конкретни стъпки (за справяне със замърсяването на въздуха). Той кашля от почти четири седмици и каза, че никога не се е чувствал по този начин", заяви пред репортери министърът на туризма и творческата икономика на Индонезия Сандиага Уно след парламентарна среща между министри в Джакарта в понеделник.
Jakarta has been named the world’s most polluted city. Home to 10 million people, the Indonesian capital registers unhealthy air pollution levels nearly every day, according to Swiss air quality technology company IQAir https://t.co/IfmfRRLOup pic.twitter.com/P1oApFdgom
— Reuters (@Reuters) August 10, 2023
Уно заяви, че лекарите все още диагностицират причината за кашлицата на Уидодо, но добави, че тя може да е свързана с влошеното качество на въздуха, съобщи филиалът на CNN в Индонезия.
На следващия ден министърът на здравеопазването Буди Гунади Садикин също отбеляза, че президентът се бори с кашлица, и заяви, че министерството му засилва тестовете сред населението, за да провери дали в силно замърсените райони има увеличение на белодробните и респираторните заболявания като астма.
"Наблюдаваме ситуацията", каза Буди пред репортери.
"Всички доклади за въздействието на замърсяването на въздуха върху общественото здраве ще бъдат координирани със съответните министерства и официални агенции за оценка", добави той.
От лошо към най-лошо
Замърсяването на въздуха отдавна тормози района на Голяма Джакарта, като според експерти фабриките, електроцентралите, работещи с въглища, и задръстванията по пътищата допринасят за смога.
През 2019 г. група от 32-ма жители заведе гражданско дело срещу Уидодо - широко известен като Джокоуи - и няколко членове на неговия кабинет, твърдейки, че той не е предприел действия за контрол на замърсяването на въздуха и не е спазил правото им на чист въздух.
Две години по-късно те спечелиха историческа победа, когато Централният окръжен съд на Джакарта се произнесе в тяхна полза. Той заяви, че правителството е нарушило законите на страната за опазване на околната среда и призова висшите служители да установят национален стандарт за качеството на атмосферния въздух, както и други мерки.
Но през последните седмици качеството на въздуха в столицата стана особено лошо, като се влоши до най-лошото в света, според данни, предоставени от IQAir, швейцарска компания за технологии за качеството на въздуха.
На 9 август Джакарта оглави списъка на замърсените градове, след като почти всеки ден регистрираше "нездравословни" нива на замърсяване на въздуха, съобщи компанията. От месец май насам градът неизменно се нарежда сред 10-те най-замърсени града в света, заяви IQAir.
В понеделник Уидодо председателстваше заседание на кабинета, на което беше обсъдено влошаващото се замърсяване на въздуха и призова за спешна намеса на правителството.
Той обвини за замърсяването "прекомерния автомобилен трафик, дългия сух сезон и енергийните източници - главно тези, които използват въглища" и предложи мерки като тестове за вредни емисии на автомобилите и насърчаване на хората да работят от вкъщи като начини за облекчаване на проблема.
Той също така заяви, че се обмисля въвеждането на данък върху замърсяването.
Indonesian capital is world's most polluted major city, according to air quality monitoring firm IQAir.
— AFP News Agency (@AFP) August 10, 2023
Jakarta has topped global charts for days as authorities fail to grapple with a spike in toxic smoghttps://t.co/n5momssanZ pic.twitter.com/Yo7ZrAHFb8
"През последната седмица качеството на въздуха в района на Голяма Джакарта беше много, много лошо", каза Уидодо. "Трябва да се извършва надзор в промишлените и енергийните сектори, а също така трябва да образоваме обществеността (за намаляване на емисиите)", добави той.
В изказване пред репортери след срещата министърът на туризма Сандиага Уно заяви, че правителството разглежда "конкретни стъпки" за подобряване на качеството на въздуха в Джакарта в дългосрочен план.
"Ако погледнем успеха на Пекин в това отношение, аз съм много уверен, че със сътрудничеството на местните власти и бизнеса можем да подобрим и качеството на въздуха в Джакарта - това ще има дългосрочно въздействие върху общественото здраве", каза той, като се позова на успеха на Китай в подобряването на качеството на въздуха в столицата си.
Експертите приветстваха позицията на правителството.
"Замърсяването на въздуха е сериозен проблем в Югоизточна Азия", казва политическият анализатор Бриджит Уелш от Университета в Нотингам.
"Макар че в Джакарта има подобрения (в области като) обществения транспорт, те трябва да бъдат засилени заедно с по-добро прилагане на правилата срещу изгарянето на (изкопаеми горива) и регулирано използване на превозни средства", каза Уелш.
Тя заяви, че макар правителството да планира да премести столицата в Нусантара, в провинция Източен Калимантан на остров Борнео, това ще стане след години и няма да реши проблема със замърсяването.
"Преместването в нова столица само временно ще компенсира проблема", каза Уелш. "Здравословните последици от замърсяването на въздуха в Индонезия са сериозни и не могат да бъдат подценявани."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!