С поред доклад от понеделник кабинетът на руския президент Владимир Путин се опасява, че предстоящите президентски избори в Русия няма да отговорят на очакванията за избирателна активност.
"Медуза", независим руски вестник, пише, че Кремъл настоява за висока избирателна активност, за да се противопостави на широко разпространените обвинения, че изборите в Русия са фалшифицирани.
Путин е президент на Русия от 2000 г. до 2008 г. и от 2012 г., като междувременно е бил министър-председател. Проучванията на общественото мнение показват, че Путин остава популярен сред руската общественост, въпреки че според съобщенията подкрепата за неговата война в Украйна е намаляла, и се очаква той да спечели шестия си мандат на изборите през март.
Аналитичният център Институт за изследване на войната (ИИВ) пише, че основната причина, поради която Кремъл продължава да полага усилия за постигане на висока избирателна активност, е "да представи привидност за легитимност и широка народна подкрепа" сред електората на Путин.
Въпреки това фактът, че Путин почти сигурно ще спечели със съкрушителна победа - или законно, или поради фалшифицирани резултати - може да бъде причина много избиратели да си останат у дома по време на изборите.
ISW пише, че в Русия вече има "широко разпространено мнение, че изборите вече са решени и че руснаците като цяло са приели, че Путин вече е спечелил отново".
Във вторник вечерта от Newsweek са потърсили за коментар Кремъл по електронната поща, уточняват от изданието.
Според "Медуза" Кремъл възнамерява да постигне 70-80% избирателна активност, когато изборите ще бъдат отворени от 15 до 17 март. Съобщава се, че за да постигне тази цел, Кремъл се стреми да мобилизира граждани, свързани с правителството, включително служители в публичния сектор и хора, които работят за държавни корпорации, както и техни роднини и приятели.
Пример, посочен от изданието, са служителите на политическата партия "Единна Русия". Съобщава се, че от тези служители се изисква да доведат със себе си поне 10 души в избирателните секции. Твърди се обаче, че някои големи корпорации, свързани с Кремъл, изискват от служителите си да водят със себе си само двама души до избирателните секции.
"Медуза" отбеляза, че няма реални правила за това как да се прилагат тези изисквания. Онлайн изданието също така заяви, че според информацията Кремъл проучва други методи за повишаване на избирателната активност, като направи гласуването по-удобно. Това включва предоставяне на гласоподавателите на възможност за използване на електронни методи за гласуване и QR кодове.
ИИВ добавя, че "отдавна е преценил, че подготовката на изборите от страна на Кремъл има за цел да представи изборите като напълно легитимни и широко популярни със силна избирателна активност".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!