Обединеното кралство уточни, че Киев не е имал разрешение да използва ракетите Storm Shadow за нанасяне на удари по цели на руска територия, като с това изявление се противопостави на по-ранно твърдение на украинския президент Володимир Зеленски.
Като част от военната си подкрепа за Украйна срещу агресията на руския президент Владимир Путин, през 2023 г. Обединеното кралство обяви, че ще достави на Киев ракети с голям обсег на действие, които могат да се изстрелват от самолети и имат обсег над 155 мили (249 км)- три пъти по-голям от този на доставяните от САЩ ракети HIMARS и дават възможността на Киев да удря цели в окупирания Крим.
(Видеото е архивно: Продължават разногласията между съюзниците на Украйна)
Но в неудобен дипломатически момент за страните Лондон заяви, че политиката на новото британско правителство относно използването на ракетите "не се е променила", съобщи The Daily Telegraph.
В изявление за Newsweek британското правителство заяви, че "няма промяна в позицията на Обединеното кралство".
"Предоставяме военна помощ в подкрепа на ясното право на самозащита на Украйна срещу незаконните атаки на Русия в съответствие с международното хуманитарно право. Ние сме категорични, че оборудването, предоставено от Обединеното кралство, е предназначено за отбраната на Украйна".
Ракеты Storm Shadow уничтожили скопление российских ПВО
— MARAZMKREPCHAET ❌✪✪✪✪✪✪✪✪✪✪ (@TRAKTOR47205013) November 12, 2023
« …сколько их…» - последние слова орка и момент удара.. pic.twitter.com/zPjPjX0tLb
В изявлението се добавя, че правителството на Обединеното кралство няма да коментира оперативни подробности.
Объркването изглежда възникна, след като британският министър-председател Киър Стармър предположи, че това как Украйна използва ракетите зависи изцяло от нея.
Той заяви, че ако ракетите се "използват в съответствие с международното хуманитарно право... Украйна трябва да реши как да ги разположи за тези отбранителни цели".
По-късно Зеленски публикува съобщение в X, бившия Twitter: "Научих за разрешението да се използват ракети Storm Shadow срещу военни цели на руска територия". Той добави как двамата със Стармър са обсъдили "практическото изпълнение" на това решение на срещата на върха на НАТО във Вашингтон миналата седмица.
Въпреки това правителството на Обединеното кралство заяви, че все още не е дало разрешение на Украйна да изстрелва ракети " Storm Shadow" по територията на Русия.
Позовавайки се на неназован източник, в. "Телеграф" заяви, че ракетата не е била използвана тази година и Зеленски ще трябва да "потърси гаранции другаде", преди Украйна да може да изстреля "Storm Shadow" към Русия, на фона на международната загриженост, че подобна стъпка рискува ескалация.
Високопоставен източник от сферата на отбраната заяви пред вестника, че разрешението за това ще изисква съгласието на три държави, една от които е Обединеното кралство, без да назовава имената на другите две. Франция е съпроизводител на Storm Shadow.
Украинска правда съобщи, че британският външен министър Дейвид Лами е бил попитан дали ракетите могат да се използват за нанасяне на удари по руски военни летища, разположени по-далеч от украинско-руската граница.
Don’t forget that a week ago Russia fired cruise missiles at Ukraine’s largest Children’s Hospital. 🇺🇦 pic.twitter.com/RDXOyRYV0P
— Superdave (@Superdave_312) July 14, 2024
Лами отговори, че Зеленски е "споделил с нас някои мнения, които обмисляме по-нататък", и че "поехме ангажимент да се отдалечим и да разгледаме някои други неща", като същевременно добави: "Няма да навлизам в оперативни решения".
След срещата на върха на НАТО членовете на алианса публикуваха декларация в подкрепа на Украйна, в която обещаха допълнителна помощ и се ангажираха да подкрепят нейния "необратим път" към членство в НАТО.
Но Бенджамин Х. Фридман, политически директор на мозъчния тръст "Приоритети в отбраната", който се застъпва за сдържаност в американската външна политика, критикува НАТО, че предлага "фалшива надежда за членство".
"Обещаването на бъдещо членство в НАТО запазва причината за войната и стимулира Русия да продължи да се бори, за да предотврати настъпването на този момент", заяви Фридман в изявление, изпратено по електронната поща на Newsweek.
"Преструването, че НАТО ще защити Украйна в някакъв бъдещ момент или че Киев може да си върне цялата територия, насърчава Украйна да продължи военна стратегия, която не работи", добави той.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Москва е отбелязала коментарите на президента Джо Байдън, направени по време на срещата на върха, относно Владимир Путин, които включват наричането му "луд убиец".
"Продължаваме да считаме за абсолютно неприемливо и недопустимо поведение на държавен глава да прави такива неуважителни забележки", каза Песков.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!