Б едността, гладът, сривовете на валутния пазар, световните кризи - всички тези явления все още, като язва, поразяват съвременното общество.
Нито ръстът на производителността на труда, нито роботизацията, нито постиженията на съвременната наука изкореняват социално-икономическите проблеми.
Как да стесним пропастта в развитието между страните и да избегнем нови трудности?
Ще ни завладее ли отново хаосът от 1930 г.
"Болното" място на световната икономика
Днес икономическият растеж и просперитетът са възпрепятствани от напрегнатата ситуация в света: информационни войни, санкции, надпревара във въоръжаването. Международните организации (Г-20, Международният валутен фонд, БРИКС) не могат да се справят със ситуацията: нарастващо неравенство и разрив в дигиталното развитие между страните; увеличение на публичните и частните дългове; отрицателно човешко въздействие върху природата и засилена конкуренция в областта на енергетиката и новите технологии.
Адмирал от САЩ: Обединени Русия и Китай са глобална заплаха
Като изглежда, проблемите са достатъчно много, но, агресивно защитавайки националните интереси, страните продължават да възпрепятстват развитието на глобалната икономика. Санкциите и контрасанкциите, наложени от държавите една срещу друга и подкрепата им от трети страни, често противоречащи на собствените им национални интереси, водят до ограничен растеж на световната икономика.
Сериозно предизвикателство остава и финансовата глобализация (взаимозависимост) на страните. Поради нея кризисните явления, възникващи в големите развити държави, се разпространяват по-бързо по целия свят. Така водещата позиция на долара на международния пазар доведе до световната финансова и икономическа криза през 2008 г., след като цените на недвижимите имоти паднаха в САЩ.
Какво искат хората и какво им дава капитализмът
Политика на егоизъм
Ефективното сътрудничество, според експерти, е възпрепятствано от икономическите политики на водещи развити страни (предимно САЩ), което внася нестабилност в световната икономика. Съединените щати имат "прекомерна привилегия" като емитент на международна валута и са най-малко уязвими от кризи.
Как САЩ и Германия разделят Европа
Всякакви икономически действия на Америка, дори в рамките на нейната собствена страна, оказват влияние върху световната общност. Така протекционистката политика в Съединените щати, когато държавата ограничава вноса на стоки, защитавайки интересите на местните производители, влияе върху износа на други страни: бизнесът губи големи клиенти и печалби, а това провокира растеж на геополитическо напрежение, не оставящо шанс да се преодолее икономическата пропаст между страните.
Протекционизмът – това е политика на "егоизма" в условията на глобалния пазар. И той не е най-доброто решение в контекста на финансовата глобализация, ако си припомним Голямата депресия и глобалната криза от 30-те години, когато страните се опитваха да решават проблемите си поотделно, затваряйки граници и въвеждайки мита върху вноса на стоки.
"Никоя държава не може да преодолее натрупаните проблеми самостоятелно, алтернатива на многостранността не съществува. Г-20 остава основният форум за международно икономическо сътрудничество, хъбът на мрежовото глобално управление, включващо ключови международни организации и членове на неформални институции от "клубен тип" (Г-8/7 и БРИКС, най-старият клуб на развитите индустриални икономики и най-младият клуб на най-големите развиващи се страни)," казва директорът на Центъра за изследвания на международните институти Марина Ларионова.
Икономически баланс: утопия или реалност?
За решаване на проблемите е необходимо да се комбинират усилията на икономически развитите и развиващите се страни. Според експерти, трябва да се обърне значително внимание на завършването на реформата на Международния валутен фонд за разработване на нова формула за изчисляване на квотите (гласове на страните-участнички) и тяхното преразпределение в полза на развиващите се пазари и развиващите се страни, както и на постепенния преход от една резервна парична единица към няколко.
Financial Times за Георгиева - упорит талант, който ще оглави МВФ
Предложението за създаване на наднационална резервна валута остава актуално. Концентрацията на търговски и финансови транзакции в няколко валути прави световната икономика уязвима към възможни негативни сценарии в икономиките на държавите, пускащи тези валути.
Наред с другите задачи, които трябва да бъдат решени съвместно, са и борбата срещу практиката на ерозия на данъчната основа и разработката на данъчните правила в цифровата икономика; формирането на механизми и правила за регулиране на финансовите пазари, отчитащи появата на нови технологии и дигитални валути, както и хармонизирането на многостранните търговски споразумения в областта на електронната търговия.
Повече или по-малко, нарастването на геополитическото напрежение засега не оставя шанс да се преодолее пропастта между принципа на националния суверенитет и необходимостта от наднационален институт за управление на световната икономика.
Идеите на Кейнс, Трифин, Камдесю, Стиглиц за създаване на глобален (наднационален) резервен център/банка или овластяване на МВФ с такива компетенции се разглеждат като за утопия, поне до следващата глобална криза. Остава да се надяваме, че Г-20, която засега запазва аванса на доверие, ще бъде в състояние да използва своя потенциал за трансформиране на системата на глобално икономическо управление. Но за това просто е необходимо реално обединение на усилията на развитите и развиващите се страни и отказ от принципа на клубната лоялност.
Коментарът в РИА Новости е изготвен в рамките на конференцията "Глобализация 4.0, променящият се световен ред и бъдещето на глобалното икономическо управление", организирана и проведена от Центъра за изследвания на международните институти и изследователската група БРИКС.
Смъртоносната епидемия от САЩ, достигнала Европа
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!