П рез последните два месеца ситуацията на бойните полета в Украйна е патова. Нито една от двете страни в конфликта не успява да настъпи значително.
За да оправдае това през юли руският президент Владимир Путин нареди забавяне на настъплението.
„Частите, които са участвали в активни бойни действия и са постигнали успех, победа, трябва да си починат и да увеличат бойните си способности”, заяви Путин.
Така наречената „оперативна пауза” приключи след седмица, но нищо съществено не се промени на бойните полета. Дори, докато си „почиваха”, руските части продължиха ежедневните си атаки срещу украинския фронт в Донбас, но без особени успехи.
Путин увеличи числеността на руската армия
В същото време така наречената „украинска контраофанзива” в Херсон също не регистрира някакъв значителен напредък.
Реално Украйна се е фокусирала върху разрушаването на снабдителните линии и депа на руската армия чрез артилерийски и ракетни удари, и саботажи. Тактика, която се оказва изключително успешна в това да намали натиска и честотата на артилерийския обстрел срещу украинските защитни позиции.
От своя страна Русия постоянно опитва пробив чрез атаки в различни части от фронта, но без успех. Руската армия продължава и обстрела на цивилни обекти, тероризирайки украинското население. Целта е както деморализация на гражданите, така и нанасяне на икономически загуби на Украйна, която до голяма степен зависи от чуждестранната финансова помощ. Световната банка очаква брутният вътрешен продукт на страната да се свие с 45% през тази година. През юли централната банка на Украйна девалвира украинската гривна с 25%, за да помогне на държавата да се справи с последствията от войната.
Реално руската армия не разполага с достатъчно войници за мащабно настъпление, а украинската няма необходимото тежко въоръжение за контранастъпление.
ЕС планира мисия за обучение на украински военни
Също така постоянните неуспешни руски атаки, макар и да са с ограничен мащаб, водят до значително по-големи загуби в жива сила за Русия.
Наскоро главнокомандващият украинските въоръжени сили генерал Валерий Залужни изненадващо призна, че страната му е загубила близо 9 хил. войници от началото на войната.
Русия не обявява загубите си, а украинските твърдения за убити близо 50 хил. руски войници изглеждат твърде преувеличени.
Според оценки на официални лица от САЩ Русия е дала около 20 хил. жертви в Украйна. Тоест загубите на руската армия, ако се включат ранените, пленените, дезертиралите и безследно изчезналите са 70-80 хил. души.
А ако се вярва на Залужни загубите на украинската армия са близо два пъти по-малки, което не изненадващо, тъй като нейната тактика от началото на военните действия е основно защитна.
Украйна: Русия е в задънена улица
На този фон руските въоръжени сили отчаяно се нуждаят от нови попълнения, за да продължат настъплението си. Очевидното решение - обща мобилизация, би означавало Путин да признае провала на т. нар. „специална военна операция” и да нарече ставащото с истинското му име - война.
Освен това, въпреки че изглежда, че повечето руски граждани подкрепят действията на Кремъл, тази подкрепа едва ли ще се запази, ако държавата поиска от тях да се бият и загиват в чужда държава.
Така че Путин се опитва да намери друго решение. На 25 август той подписа указ за увеличаване на числеността на въоръжените сили на Русия. Заповедта включва увеличаване на броя на бойния персонал със 137 000 души.
Освен това е наредено всеки регион в Руската федерация да сформира доброволчески батальон от поне 400 души. Това означава около 34 000 нови попълнения за професионалната армия на Русия. За записване в наборните бюра се плащат около 200 хил. рубли, а обещаните заплати варират от 220 до 350 хил. рубли, при средна заплата в Русия около 60 хил. рубли.
Нов фронт ли е това във войната между Русия и Украйна?
Тези действия на Кремъл не остават незабелязани от Киев. Според говорителя на украинското разузнаване Вадим Скибицки Русия планира да мобилизира около 90 хиляди души на първо време.
„В същото време се използват различни подходи, като т. нар. доброволчески батальони, резервни батальони, батальоните от т. нар. Боен армейски резерв, които сега във всяка област на страната набират войници, за да наваксат загубите, да повишат усилията си и да увеличат числеността на армията, която воюва в Украйна”, пояснява Скибицки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!