В неделя сутринта, 42-годишен мъж в зелена военна униформа, влезе в джамията на Омаядите в Дамаск и отправи послание към малка група хора, сирийската нация, региона и света. На фона на великолепните декорации на джамията, Ахмед ал-Шараа обяви падането на режима на Асад като „победа за ислямската нация“ и призова за размисъл и молитва.
„Напуснах тази земя преди повече от 20 години, а сърцето ми копнееше за този момент,“ каза той. „Седнете тихо, братя мои, и помнете Всемогъщия Бог.“
Syrian revolutionary leader Ahmed Al-Sharaa (Al-Joulani):
— Clash Report (@clashreport) December 10, 2024
We will not hesitate to hold accountable the criminals, murderers, security and army officers involved in torturing the Syrian people.
We will pursue war criminals and demand them from the countries to which they fled so… pic.twitter.com/o5SE3DuA52
През по-голямата част от последните две десетилетия фактическият владетел на голяма част от Сирия изобщо не използва истинското си име. Ахмед ал-Шараа, който е израснал в прогресивно домакинство в проспериращ квартал на Дамаск и е учил медицина, напълно изчезва. На негово място застава Абу Мохамед ал-Джолани, бойно име, което носи исторически отзвук и аура на анонимност.
Под това име той се бори срещу американските войски в Ирак, прекара пет години в тамошни затворнически лагери и след това се завръща в Сирия през 2011 г., за да играе ключова роля в Ислямска държава (ИД) и Ал Кайда.
От 2017 г. Джолани оглавява ислямистката група Хаят Тахрир ал Шам (HTS), която управлява анклава Идлиб с население от около два милиона души. Миналия месец, HTS стартира 12-дневна офанзива, която приключи с влизането им в Дамаск. Но сега се повдига въпросът: кой е истинският Ахмед ал-Шараа?
Решението му да се откаже от бойното име и да влезе в Дамаск сигнализира за потенциален преход от джихадистки екстремизъм към по-умерена позиция. В Алепо, първия град, превзет от бунтовниците, HTS предложи амнистии на бивши войници от режима, увери християнските жители в безопасността им и изрази подкрепа за етническото разнообразие в Сирия, казвайки “разнообразието е сила, с която се гордеем”. Самият Шараа е поел водеща роля в дипломатическите усилия, осигурявайки ключови територии за бунтовниците без кръвопролития.
Въпросът остава: Кой ще управлява Сирия?
Джолани, който е определен като терорист от САЩ и Обединеното кралство, или Шаара, който се старае да поддържа по-умерена позиция към Запада?
„От това, което виждаме, той наистина се е променил,“ казва Шираз Махер, експерт по екстремисткия ислям от Кралския колеж в Лондон.
Промяната обаче не е внезапна. Дори в миналото, Шараа се е противопоставял както на ИД, така и на Ал Кайда, елиминирайки заподозрени за двойна лоялност в редиците на HTS. Въпреки че неотдавна заяви, че не съжалява за подкрепата си за атаките на 11 септември, новият лидер на Сирия изглежда се е отказал от визията за глобален джихад.
BREAKING:
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) December 8, 2024
Former Al-Qaeda commander Abu Mohammed al-Jolani is the New leader of Syria. pic.twitter.com/pGxaudlYtO
Не всички обаче са убедени. Мнозина анализатори смятат, че HTS и неговите лидери остават верни на радикалната идеология, макар и да я прикриват с нов имидж. Някои предупреждават, че Западът и регионалните сили не трябва да се успокояват.
Хюсеин Абдул-Хюсеин, експерт от базираната във Вашингтон Фондация за защита на демокрацията, отбеляза в интервю за CNN миналата седмица, че зад Шараа е имало както „джихадистко знаме“, така и знамето на сирийската революция.
„Досега той изрича всички правилни думи и искрено се надявам, че е човекът, за когото се представя“, заяви Абдул-Хюсеин.
Той обаче добави: „Страната е в хаос. Няма икономика, няма пари. Има престъпност, бедност, милиони бежанци, които искат да се върнат. Сега всички са щастливи, но рано или късно нещата ще станат реални и се страхувам, че той ще се завърне към своя Ислям."
Шараа — или Джолани — отговаря на тези скептици с едно послание: „Не съдете по думи, а по действия“, каза той пред CNN.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!