М арк Рюте, досегашният министър-председател на Нидерландия, ще стане следващият генерален секретар на НАТО.
Румъния, единственият член на алианса, който се противопоставяше на неговата кандидатура, оттегли възражението си и в четвъртък трябваше да оттегли своя кандидат за поста.
Представители на НАТО потвърдиха пред CNN, че Клаус Йоханис, румънският президент и неин кандидат за поста, е съобщил на съюзниците, че ще се оттегли от надпреварата. Решението за Рюте не можеше да бъде взето, тъй като нямаше консенсус, докато Йоханис все още се бореше за поста, но сега това решение може да бъде официално прието, въпреки че датата за потвърждаването му все още не е определена.
Мандатът на настоящия генерален секретар Йенс Столтенберг изтича на 1 октомври.
Рюте ще наследи НАТО, която се надпреварва да укрепва собствената си сигурност, като същевременно подкрепя защитата на Украйна срещу руската инвазия. Алиансът се движи по тънък лед, като се стреми да увеличи военните си разходи, като същевременно избягва да провокира Москва и да ескалира войната, която вече е най-смъртоносната на европейска земя от десетилетия насам.
Макар че Рюте е твърд съюзник на Украйна от началото на войната, критици изтъкват, че по време на мандата му като холандски лидер бюджетът за отбрана на Нидерландия често е бил под целта от 2 % от БВП, която се очаква от членовете на НАТО да изразходват.
Източниците твърдят също, че Рюте е имал политическо израстване, като отбелязват, че през 2014 г. той е присъствал на Зимните олимпийски игри в руския ски курорт Сочи заедно с нидерландския крал и кралица, докато руските танкове са навлизали в Крим.
Въпреки това, предвид вероятността европейската политика да бъде нестабилна през следващите пет години и перспективата за втори мандат на Доналд Тръмп в САЩ, се смята, че Рюте, умерен либерал, е в добра позиция да преведе 32-членния алианс през този труден период.
Негов приоритет ще бъде да запази подкрепата на НАТО за Киев. Членовете на алианса предоставят оръжия, обучение и разузнаване на Украйна. С течение на времето позицията на Алианса еволюира от това да не изпраща танкове до това да позволява на Украйна да нанася удари на руска територия с оръжия на НАТО. Украйна също се стреми да се присъедини към алианса.
Рюте трябва да подкрепя и радикалното повишаване на капацитета на НАТО в областта на отбраната и сигурността. Това ще означава да се насърчават членовете да харчат повече пари за отбрана и да си сътрудничат повече по отношение на закупуването на оръжия и плановете за разполагане на войски.
Той ще трябва да се ориентира и в резултатите от следващите избори в САЩ. Съюзниците от НАТО са наясно, че Тръмп в миналото е критикувал съюзниците от НАТО, че не харчат достатъчно пари за собствената си сигурност и разчитат на Вашингтон. Макар че малцина вярват, че Тръмп ще се оттегли от алианса или умишлено ще подкопае европейската сигурност, неговият нетипичен подход към дипломацията може да позволи на войнстващите държави да гледат на НАТО като на слаба и уязвима.
Швеция и Финландия се присъединиха към НАТО след началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, което е удар в очите на руския президент Владимир Путин. Макар че Рюте може да не види по-нататъшно разширяване по време на управлението си на алианса, всяко увеличаване на операциите или способностите на НАТО ще се разглежда като провокация в Москва.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!