Ч ленството на Швеция в НАТО съсредоточи политическите умове в страната върху това как да защити енергийната си инфраструктура от заплахата от страна на Русия, съобщи Newsweek.
Миналия месец Стокхолм стана 32-ият член на алианса, след Финландия през април 2023 г. Присъединяването на скандинавските съседи беше стимулирано от заплахата за сигурността, представлявана от Москва, подчертана от нейната пълномащабна инвазия в Украйна.
Близостта на Швеция до Русия кара най-новия член на алианса да се замисли дали неговата инфраструктура може да понесе всяка атака от страна на Москва, предава Bloomberg.
Русия издава ядрено предупреждение към новия член на НАТО
Русия извърши широкомащабен обстрел, насочен към унищожаване на енергийната инфраструктура на Украйна, както и нанасяне на удари с дронове и ракети, насочени към електроразпределителни подстанции и трансформатори, потапяйки хората в мрак.
Анализ на мозъчния тръст “Център за европейска реформа” отбеляза загрижеността сред европейските политици относно използването на хибридни атаки от Москва и заплахите, които те представляват за критичната инфраструктура. Тези страхове се увеличиха след съобщенията за руско наблюдение на енергийната инфраструктура в Норвегия, Холандия и Белгия, каза мозъчният тръст.
9 942 мили електропроводи в Швеция, свързващи производството на север с южните градове чрез гори, оставят мрежата по-уязвима за саботаж, отколкото в други части на Европа, съобщи Bloomberg.
New NATO member 'preparing' key infrastructure for war with Russia https://t.co/UjxP2NegzI pic.twitter.com/X57uM4D0Sz
— Newsweek (@Newsweek) April 24, 2024
Изданието посочва, че шведският мрежов оператор иска консервираното съоръжение на Oresundsverket в град Малмьо да се върне онлайн, за да поддържа електрозахранването, ако неговата енергийна инфраструктура, често основна цел във война, бъде атакувана.
Ще има по-здрави огради и засилено наблюдение около енергийните съоръжения, които до края на 2028 г. също ще бъдат защитени от около 1000 шведи, изпълняващи задължителен граждански дълг.
През последните три години Швеция утрои финансирането си за гражданска отбрана до 5,5 милиарда крони (510 милиона долара), въпреки че Шведската агенция за граждански непредвидени обстоятелства изчислява, че това е само малко над половината от 10 милиарда крони, от които страната се нуждае годишно, за да се защити.
Повечето европейци подкрепят присъединяването на Украйна към ЕС
“Ако не получим подкрепата, от която се нуждаем, от гражданската защита, няма да можем да направим това, което се изисква“, казва главният военен командир Микаел Байдън пред Bloomberg.
Южна Швеция има една от най-големите разлики между потреблението на енергия и производствения капацитет в Европа, което подчертава нейната уязвимост в случай на атака. Шведският министър на гражданската отбрана Карл-Оскар Болин каза пред изданието, че „никой не знае с колко време разполага Швеция“.
* Вижте и това видео от архива ни: Зам. генералният секретар на НАТО: Русия използва темата за ядрените оръжия с цел пропаганда
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!