Най-малко 12 души бяха убити в четвъртия ден на масови протести в Афганистан срещу изгарянето на екземпляри от Корана в база на НАТО, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на афганистанските власти.
Седем души са убити и 50 ранени в западната провинция Херат. Други двама били убити в провинция Хост на изток и един - в относително спокойната северна провинция Баглан. Преди това бе съобщено за двама убити при демонстрациите на гневни афганистанци в Кабул, посочва Ройтерс.
Според ИТАР-ТАСС най-ожесточени са били протестите в Херат, главен град на едноименната провинция, където демонстрантите се опитали да нахлуят в консулството на САЩ и
полицията е открила стрелба на месо.
ДПА допълва, че един афганистанец е загинал в Баглан, когато над 1000 демонстранти се опитали да проникнат в унгарска военна база. Полицаи стреляли във въздуха, за да разпръснат тълпата, като са били ранени 11 души, включително четирима полицаи и четирима войници.
Унгарските войници в базата са изпълнявали инженерни задачи
по възстановяването и развитието на района, посочва ДПА.
Главнокомандващият на силите на САЩ в Афганистан е казал на
своите подчинени, че
"не е сега времето за отмъщение"
за смъртта на двамата американски войници в Нангархар, предаде АП. Те бяха убити вчера от афганистански войник по време на демонстрация срещу изгарянето на Корана в друга база на САЩ край Кабул.
Генерал Джон Алън е пристигнал снощи в оперативната база в Нангархар, за да успокои положението. Командирът, чието изявление бе разпространено днес, е заповядал на войниците да се въздържат от желанието си за ответен удар. Алън е бил придружаван от афганистанския генерал Шер Мохамед Карими. Той уверил войниците от базата, че саможертвата им не е напразна, защото заедно с афганистанците се сражават срещу "враговете на човечеството".
В няколко пакистански града също имаше протести.
В Пешавар близо 300 протестиращи блокираха голяма пътна артерия. Те стъпкаха и подпалиха американското знаме. После удряха с юмруци чучело, представляващо САЩ, след което също го запалиха.
В Карачи стотици активисти на движението "Джамиат-уд-дауа", обявено за терористична организация от западните страни заради връзките му с "Ал Кайда", скандираха "Смърт на Америка, смърт на приятелите на Америка!".
Мюсюлманите възприемат Корана като въплъщение на словото на Аллах и се отнасят към всяко негово издание с дълбоко преклонение. Посегателството върху Корана се смята за една от най-сериозните богохулства, поясняват информационните агенции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!