Нови военни съюзи на Балканите: Колко опасно е това?
Източник: IStock

В средата на март Хърватия, Албания и Косово сключиха военен съюз. Сърбия и Унгария на свой ред сключиха военен алианс, съобщи Deutsche Welle.

Заплашват ли новите съюзи сигурността в Югоизточна Европа и нараства ли рискът от война?

Контролираните държавни медии в Сърбия единодушно хвалят договореното военно сътрудничество между Сърбия и Унгария: "Бомба, която ще разтърси региона", гласи заглавието на таблоида Informer. Правителственият вестник "Курир" видя в събитието "исторически момент", според "Новости" това е „ново доказателство за желязната дружба", а порталът "Република" твърди, че "хърватите и албанците са в паника от сръбско-унгарския военен съюз".

Независимо дали става дума за вестници, телевизии или интернет портали: всички строго контролирани от държавата медии разтръбиха новината за военния съюз, подписан в началото на април в Белград от министрите на отбраната на Унгария и Сърбия Кристоф Шалай-Бобровницки и Братислав Гашич. Няколко дни по-късно босненският сръбски президент Милорад Додик обяви, че Република Сръбска в Босна и Херцеговина, ще се присъедини към "новия военен съюз".

За какво е споразумението между Загреб, Тирана и Прищина?

Сръбските медии от двете страни на река Дрина описаха новия "военен пакт" като реакция на наскоро договорения военен съюз между партньорите в НАТО Хърватия и Албания, заедно с Косово, чиято независимост Сърбия все още не е признала. „Особено тревожно, е че този военен съюз е сформиран без консултации с Белград“, се посочва в позицията на сръбското външно министерство. Според него споразумението „цели да изолира Сърбия и да създаде паравоенни структури в Косово и е груба провокация", четем още в документа.

Споразумението, подписано на 18 март 2025 г. от министрите на отбраната на Хърватия, Албания и Косово в Тирана, се отнася до сътрудничество в рамките на Стратегическата концепция на НАТО и политиката за сигурност на Европейския съюз. Предвидено е да се засили сътрудничеството между оръжейните промишлености на сключващите го страни, както и в обучението на войници и командващи офицери. Предвидени са и съвместни военни учения, както и мерки за противодействие на чужди кибератаки и кампании за дезинформация.

По повод твърденията на Сърбия, че е застрашена от този нов военен съюз, хърватският премиер Андрей Пленкович увери: „Този ​​меморандум за сътрудничество няма никакъв враждебен характер“.

Тристранното споразумение обаче подхранва съществуващите от десетилетия национални съперничества и вражди между Сърбия и Хърватия. Включително и заради изявления като това на хърватския министър на отбраната Иван Анушич, който припомни, че отдавна са минали времената, когато Хърватия е трябвало да пита Белград какво може и какво не може да прави.

„Това никога повече няма да се случи“, каза той.

Загребският вестник „Jutarnji list“ твърди, че сръбският президент Александър Вучич е получил нервен срив, когато е научил за тристранната договорка. Може би това обяснява и триумфалните заглавия в сръбската преса: „Хърватия и Албания получиха експресен отговор: Унгария и Сърбия подписват военен съюз“.

За какво се споразумяха Белград и Будапеща?

При по-внимателно вглеждане този „военен съюз“ между Белград и Будапеща, представян за исторически, се оказва просто един политически финт за пред медиите, контролирани от Вучич. „Прилича на другите маркетингови трикове на Вучич“, каза опозиционният политик Петър Бошкович пред опозиционния белградски вестник „Данас“.

Сръбският военен експерт Александър Радич пък заяви: „Няма елементи на военен съюз. Помпозно обявеното споразумение съдържа само конкретни проекти за военно сътрудничество, които се договарят ежегодно на базата на рамково споразумение от 2023 година“. Самият Вучич също даде заден ход: „Целта е да се създаде военен съюз“, на който сега се полагат основите.

Нараства ли рискът от война в Западните Балкани?

Но независимо от договореното военно сътрудничество (колкото и неясно да е то), в страните от Западните Балкани от години се трупат оръжия. Например Хърватия, която току-що въведе отново военната служба, купи изтребители „Рафал“ от Франция и преговаря за доставката на танкове „Леопард“. Сърбия също сключи договор с Париж за закупуване на многоцелеви бойни самолети, като същевременно купува оръжейни системи и от Русия и Китай.

По повод на този дебат сараевският вестник Klix припомни известната максима, че „Врагът на моя враг е мой приятел“. И все пак – ако се погледне по-отблизо на новите военни съюзи, се вижда, че войната в близко бъдеще е малко вероятна. В началото на април генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че няма нужда да се поставя ситуацията в региона в дневния ред на срещата на външните министри на НАТО в Брюксел. Неговият предшественик Йенс Столтенберг също твърдеше, че няма пряка военна заплаха.

„Малък е шансът да избухне истинска война“, казва и Вук Вукасанович от Центъра за политика по сигурността в Белград. Въпреки превъоръжаването, страните няма да разполагат с достатъчно ресурси за такъв конфликт и най-вече местните елити ще трябва да се страхуват за властовите си позиции в случай на война.

НАТО контролира ситуацията

Освен това НАТО има силно присъствие в региона. Освен Косово, всички съседни страни на Сърбия и Босна/Херцеговина са членове на Алианса. САЩ имат голяма военна база в Косово - Camp Bondsteel. Румънската военновъздушна база „Михаил Когълничану“ близо до Констанца в момента се разширява, за да се превърне в най-голямата по площ база на НАТО в Европа за 10 000 войници. Голяма военноморска база отдавна е планирана в пристанището Дуръс на албанското адриатическо крайбрежие. При това положение воденето на война срещу тази военна сила би било равносилно на харакири.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Демонстрации за и против Вучич в Сърбия днес

Демонстрации за и против Вучич в Сърбия днес

Свят Преди 38 минути

Полиция разпръсна протест в сръбския град Нови Пазар

Тежка катастрофа в София, почина човек

Тежка катастрофа в София, почина човек

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал около 15:00 часа на ул. „Мими Балканска“

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

България Преди 2 часа

В района има засилено полицейско присъствие

Земетресение недалеч от София

Земетресение недалеч от София

България Преди 4 часа

Земетресението е станало днес в 15:34 часа

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

България Преди 4 часа

Николай Попов: Ако Сияна можеше да види всичко, би благодарила на всички, които ни подкрепят

Скоро трудовата книжка става електронен документ

Скоро трудовата книжка става електронен документ

България Преди 4 часа

Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат върнати на работещите

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Свят Преди 5 часа

Китай произвежда около 90 процента от преработените редкоземни метали в света

<p>НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса</p>

НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса

Свят Преди 6 часа

През 2021 г. в НАТО е взето решение клаузата за колективна отбрана по член 5 да се прилага и за нападения във или от космоса

<p>Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани</p>

Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани

Свят Преди 7 часа

За пожара в Кочани Основната прокуратура досега е започнала разследване срещу 27 физически и три юридически лица

Румен Радев и Дейвид Бейкър
Ексклузивно

Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента ни към ВВС

България Преди 8 часа

Президентът се срещна със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

Принц Уилям и крал Чарлз III

Чарлз III няма да предаде трона на принц Уилям

Любопитно Преди 8 часа

Защо кралят няма да абдикира въпреки болестта си

<p>Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива</p>

Fitch потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива

България Преди 9 часа

Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели

<p>На този ден историята на човечеството се променя завинаги</p>

На този ден историята на човечеството се променя завинаги

България Преди 10 часа

64 години след първия полет на човек в космоса, как отбелязваме днешния ден

<p>Пожари взеха две жертви за денонощие в България</p>

Пожари взеха две жертви за денонощие в България

България Преди 11 часа

Един човек е пострадал, след като възпламеняване на мазнина в тиган е причинило пожар в дома му

<p>Нови солени глоби въвежда Гърция</p>

Нови солени глоби въвежда Гърция

Свят Преди 12 часа

Ако един член на семейството извърши нарушение при спиране от движение на колата, всички остават без автомобил