В секи от последните 12 месеца се класира като най-топлия в историята в сравнения на годишна база, съобщи службата за мониторинг на изменението на климата на ЕС в сряда, докато генералният секретар на ООН, Антониу Гутериш, призова за спешни действия за предотвратяване на „климатичния ад“, пише Reuters.
Средната глобална температура за 12-месечния период до края на май е била с 1.63 градуса по Целзий над средната от прединдустриалната епоха - което го прави най-топлият подобен период от началото на воденето на записи през 1940 г., според Службата за изменение на климата Коперник.
(Видеото е архивно:Антониу Гутериш пред Общото събрание на ООН: Нашият свят е в опасност)
Тази средна стойност за 12 месеца не означава, че светът все още е надхвърлил прага на глобалното затопляне от 1.5 C (2.7 F), който описва средна температура за десетилетия, отвъд която учените предупреждават за по-екстремни и необратими въздействия.
В отделен доклад Световната метеорологична организация на ООН (СМО) каза, че вече има 80% шанс поне една от следващите пет години да отбележи първата календарна година със средна температура, която временно надвишава 1.5C над предишната индустриални нива - увеличение от 66% шанс миналата година.
Антониу Гутериш подчерта колко бързо светът се движи в грешната посока и се отдалечава от стабилизирането на своята климатична система.
„През 2015 г. шансът за подобно нарушение беше почти нулев“, каза Гутериш в реч по случай Световния ден на околната среда.
Тъй като времето изтича за обръщане на курса, Гутериш призова за намаляване с 30% на глобалното производство и употреба на изкопаеми горива до 2030 г.
„Имаме нужда от изход от магистралата към климатичния ад“, каза той и добави: „Битката за 1.5 градуса ще бъде спечелена или загубена през това десетилетие“
Емисиите на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива - основната причина за изменението на климата - достигнаха рекордно високо ниво миналата година въпреки глобалните споразумения, предназначени да ограничат изпускането им и бързото разширяване на възобновяемата енергия.
Въглищата, петролът и газът все още осигуряват повече от три четвърти от световната енергия, като глобалното търсене на петрол остава силно.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!