Н епал ще издава разрешителни за изкачване на Еверест само на алпинисти с доказан опит – изкачване на поне един от 7000-метровите върхове на хималайската страна. Това е заложено в проект на нов закон, целящ намаляване на пренаселеността и жертвите в планината, пише CNN.
Непал, който до голяма степен разчита на катерене, преходи и туризъм като главен източник на чуждестранна валута, често е критикуван заради прекомерното издаване на разрешителни, позволяващи на множество катерачи – включително и напълно неопитни – да се опитат да достигнат 8849-метровия връх. Това често води до дълги опашки от алпинисти в т.нар. “зона на смъртта” (Death Zone) – район малко под върха с толкова ниски нива на кислород, че оцеляваването е изключително трудно.
Пренаселеността се посочва като една от причините за многобройни смъртни случаи. През 2023 г. най-малко 12 катерачи загинаха, а други петима изчезнаха по склоновете на Еверест, когато Непал издаде рекордните 478 разрешителни. През предходната година жертвите бяха осем.
Съгласно проектозакона, разрешение за Еверест ще бъде предоставяно само след като алпинистът представи доказателства, че е изкачвал поне една 7000-метрова планина в Непал. Освен това се въвежда изискване сардърът (ръководителят на местния помощен персонал) и планинският водач, придружаващи алпинистите, да са непалски граждани.
Проектозаконът вече е внесен в Народното събрание – горната камара на парламента, където управляващият алианс разполага с необходимото мнозинство за приемането му.
Международни оператори на експедиции настояват Непал да признае изкачването на всеки 7000-метров връх, а не само тези в хималайската страна, при кандидатстване за разрешително за Еверест.
„Това няма да има никакъв смисъл. Бих добавил и планини, които са близо до 7000 метра и които често се използват за подготовка – като Ама Даблам, Аконкагуа, Денали и други“, коментира Лукас Фуртенбах от базираната в Австрия компания Furtenbach Adventures, която в момента ръководи експедиция на Еверест.
Фуртенбах добавя, че и водачи от други страни трябва да имат правото да работят на Еверест, тъй като липсват достатъчно квалифицирани непалски планински водачи. „Важно е водачите да имат квалификация като IFMGA (Международна федерация на асоциациите на планинските водачи), независимо от националността. Също така приветстваме непалски IFMGA-водачи да работят в Алпите на Европа“, казва той пред Ройтерс.
Гарет Мадисън от базираната в САЩ Madison Mountaineering също смята, че връх с височина 6500 метра, независимо къде по света се намира, би бил по-разумно изискване. „Твърде трудно е да се намери подходящ връх над 7000 метра в Непал“, коментира Мадисън.
В Непал има над 400 официално отворени планински върха за експедиции, от които 74 са по-високи от 7000 метра, по данни на туристическия департамент. Въпреки това, не много от тези върхове са популярни сред алпинистите, отбелязват представители на туристическия бранш.
„Само няколко от 7000-метровите планини привличат катерачи“, казва Таши Лхакпа Шерпа от агенция 14 Peaks – голяма експедиционна компания в Непал. Таши е изкачвал Еверест осем пъти.