Хиляди египтяни участваха в протест на площад Тахрир в Кайро - епицентърът на революцията, свалила от власт президента Хосни Мубарак, предадоха Ройтерс и Асоишейтед прес.
Протестът беше срещу арестуването в неделя на виден египетски активист и блогър, както и срещу бавното темпо, с което новите военни управници на Египет извършват обещаните демократични реформи.
Активистът и блогър Аля Абд ел Фатах беше задържан по обвинения, че е един от инициаторите на протест в Кайро на копти 9 на октомври, прераснал в кървав сблъсък с армията и полицията. Тогава загинаха 25 души.
Аля беше арестуван от военни, пред които отказва да дава показания, защото твърди, че те нямат право да го разпитват и че може да го съди само цивилен съд.
Военните твърдят, че разполагат с видеозаписи, на които се вижда, че по време на размириците на 9 октомври Аля е взел насила оръжията на полицейски служители.
Познати на Аля се съмняват в достоверността на записите. Те твърдят, че на 9 октомври армията и полицията са използвали прекомерна сила срещу протестиращите.
Записи показват, че тогава военните са стреляли по демонстрантите и са ги разпръсквали с бронирана военна техника.
Военните отричат твърденията и казват, че чужди елементи са довели до ескалация на напрежението на 9 октомври.
В протеста на площад Тахрир тази нощ участваше и бременната съпруга на блогъра Аля, която е на път за роди първото им дете.
Аля беше арестуван през 2006 г. от силите за сигурност на Хосни Мубарак и тогава задържането му породи невиждана кампания в интернет за освобождаването му.
Арестът тогава беше извършен, защото тридесетгодишният блогър създаде първия блог в Египет и организира опозиция срещу Мубарак, с което си навлече гнева на тогавашния режим.
След свалянето на Мубарак, Аля започна да критикува новите военни управници на Египет. Тази нощ критиките му бяха подети от участниците в демонстрацията в Кайро. Те твърдях, че Аля е задържан, защото плаши новите власти с критиките си и с репутацията си.
Египетците са все по-недоволни от управляващите ги генерали, които те критикуват за лошото управление на икономиката и за лошата подготовка на предстоящите парламентарни избори, отбелязва АП.
Египетците смятат, че новите военни управници започват да прибягват все повече"методите на тежката ръка", използвани от режима на Мубарак.
Египетски правозащитни групи твърдят, че най-малко 12 000 цивилни са били изправени пред военни съдилища след свалянето на Мубарак.
Това подлага на съмнение желанието на армията да превърне Египет в демокрация, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!