Р ъководителят на руската космическа агенция е одобрил генерален план за създаването на нова космическа станция, съобщава Newsweek.
От 2022 г. насам страната е обърнала гръб на международното сътрудничество в областта на космическите дейности - още един знак за нарастващата ѝ геополитическа изолация. Този последен ход идва на фона на засилващите се западни санкции срещу държавата, които се опитват да възпрепятстват нейната икономика и военен арсенал след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г.
(Видеото е архивно: Китай и Русия ще строят лунна космическа станция)
Съобщението беше публикувано в социалната медийна платформа Телеграм от държавната информационна агенция РИА Новости.
"Ръководителят на Роскосмос Юрий Борисов одобри графика за създаването на руската орбитална станция", става ясно от съобщението.
Роскосмос е официалната космическа агенция на Русия, обособена през 90-те години на миналия век от космическата програма на Съветския съюз.
В момента тя се ръководи от Юрий Иванович Борисов, виден руски политик, който преди това е бил заместник министър-председател и заместник-министър на отбраната на страната.
Понастоящем Канада налага санкции на Борисов във връзка с руското нахлуване в Украйна и той е едно от 1500-те лица, за които Канада смята, че "сериозно нарушават международния мир и сигурност".
March 23, 2001: The Russian space station Mir ends its mission.
— Today in History (@KeMwananchi) March 23, 2024
The space station brought out of its orbit, entered the atmosphere and destroyed before falling into the southern Pacific Ocean near Fiji. Major components ranged from about 5 to 15 years in age. pic.twitter.com/kkKgtZtDze
Според публикацията в Телеграм новата космическа станция ще бъде "напълно готова" през 2033 г., а "са подписани и договори за създаването на самата станция, както и на нов кораб за полети до нея с ракетата "Ангара" от космодрума "Восточний".
Русия изразява намеренията си да действа самостоятелно в Космоса от април 2021 г., когато Роскосмос обяви плановете си да излезе от програмата за Международната космическа станция след 2024 г.
МКС е космическа станция в ниска околоземна орбита, управлявана в сътрудничество между космическите агенции на САЩ, Русия, Япония, Европа и Канада.
През 2022 г. руската агенция потвърди намерението си да се оттегли, позовавайки се на въздействието на западните санкции.
"Санкциите от страна на САЩ, Канада, Европейския съюз и Япония са насочени към блокиране на финансовите, икономическите и производствените дейности на нашите високотехнологични предприятия", написа тогавашният ръководител на космическия сектор Дмитрий Рогозин в социалната мрежа Twitter, сегашна Х.
"Целта на санкциите е да убият руската икономика, да потопят народа ни в отчаяние и глад и да поставят страната ни на колене."
След това Русия обяви плановете си за разработване на собствена станция, макар че някои се съмняваха дали разполага с необходимия капитал за такъв проект.
This is the best photo ever taken
— Harold Bracy (@harold_bracy) March 19, 2024
It is the Russian Space Station Mir and the American Space Shuttle Atlantis docking for the first time in 1995.
This mission, STS-71, was tasked with docking the two vehicles and it did so nearly flawlessly, with less than 25 millimeters in… pic.twitter.com/HZVJvkRCrI
Международна космическа станция
През февруари 2024 г. Роскосмос съобщи, че ще продаде "неосновни" активи на стойност 124 млн. долара, след като загуби почти 80% от приходите си от износ след руската инвазия в Украйна.
Въпреки това съобщението, че новата станция ще бъде готова в рамките на едно десетилетие, може да означава, че страната е повече от способна да модернизира своите космически възможности.
В неотдавнашен доклад на Кралския институт на обединените служби, водещ мозъчен тръст, се твърди, че поради комбинация от лошо и закъсняло прилагане санкциите срещу Русия след нахлуването ѝ в Украйна са били "очевидно неефективни".
Eдин от авторите заяви, че страната е успяла лесно да се снабди с модерни системи и компоненти, необходими за попълване на военния ѝ арсенал, и че "на практика е невъзможно санкциите да "обезоръжат" страната".
С тази нова космическа станция и съобщенията, че Путин има възможност да разработи противоспътниково оръжие, се появи нова граница в съревнованието между Русия и Запада.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!