Р акети поразиха тази нощ района на летищата в два етиопски града в района Амхара, който е съседен на размирния щат Тигре, в който етиопските правителствени сили се сражават с регионални сили, съобщи Франс прес.
Правителството на Етиопия определя управляващата щата политическа партия Народен фронт за освобождение на Тигре (НФОТ) като бунтовническа организация. Партията и нейните членове настояват, че федералното правителство не ги представляват. През септември Фронтът организира свои избори в щата, пренебрегвайки централното правителство.
На 4 ноември етиопският премиер Абий Ахмед започна военна офанзива срещу Фронта. Конфликтът стана кръвопролитен и според изявление на "Амнести интернешънъл" има данни, че на 9 ноември "вероятно стотици хора са били намушкани или съсечени до смърт". От правозащитната организация казаха, че не може да определи кой е отговорен за тези жестокости, но очевдици казват, че те са дело на НФОТ. Премиерът Абий Ахмед също каза, че армията е открила "трупове на войници, вързани и екзекутирани."
Властите в Адис Абеба твърдят, че са убили около 500 бойци от Фронта, а миналата седмица срещу района са нанесени въздушни удари.
Много наблюдатели се опасяват, че конфликтът в Тигре ще въвлече Етиопия и населяващото я множество от етноси в междуобщностна война.
ООН настоява пред етиопските и регионалните власти за пълен хуманитарен достъп в щата Тигре, а също за гарантиране на сигурността на цивилните, бягащи от боевете в щата.
Военна операция, предприетата от етиопските власти, накара над 17 000 души от щата Тигре да избягат в съседен Судан. По оценки на ООН над два милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ в Тигре.
Въздушните удари и сухопътните боеве между правителствените сили и Фронта за освобождение на народа на Тигре отнеха живота на стотици хора, принудиха хиляди да бягат към Судан, предизвикаха етническо разделение и породиха въпроси за правомощията на премиера Абий - най-младия лидер в Африка, спечелил през 2019 г. Нобелова награда за мир.
Защо е важна областта Тигре?
Разположена в най-северната част на Етиопия, Тигре е един от десетте полуавтономни щата, които образуват етиопската федерация, съставена на етническа основа. Тя граничи на запад със Судан и на север с Еритрея и е обитавана предимно от тигрейци, които съставляват 6 процента от цялото население на страната.
От 1975 г. бунтовническото движение Фронт за освобождение на тигрейския народ (ФОТН) води борба срещу военно-марксисткия режим на диктатора Менгисту Хайле Мариам, който е свален през 1991 г. След това ФОТН доминира в коалицията, която управлява Етиопия, докато Абий Ахмед, който произхожда от най-големия етнос в страната, оромо, става премиер през 2018 г.
Тигрейците имат водещо място в етиопската армия и са били на първа линия във водената между 1998 и 2000 г. война срещу съседна Еритрея, избухнала заради териториални спорове. Краят на този конфликт е обявен официално през 2018 г. по инициатива на Абий Ахмед, за което той получава Нобеловата награда за мир.
Women, men and children continue emerging in the distance from the Hamdayet border crossing point along the Tigray region in #Ethiopia.
— UNHCR in Sudan (@UNHCRinSudan) November 14, 2020
As of last night, 𝗼𝘃𝗲𝗿 𝟭𝟳,𝟬𝟬𝟬 people (plus several unregistered) have fled to Sudan due to ongoing clashes in their home country. pic.twitter.com/9yZHoCB0Ui
Защо се влоши положението?
От идването на власт на Абий, тигрейските лидери се оплакват, че са били отстранени постепенно чрез процеси за корупция или промени в службите за сигурност. През 2019 г. ФОТН на практика премина в опозиция, като отказа сливането на управляващата коалиция в една-единствена Партия на благоденствието, както искаше Абий.
През септември Тигре организира свои избори, предизвиквайки управляващите, които бяха отложили всички гласувания заради Ковид-19. Адис Абеба смята за незаконно регионалното правителство на Тигре, което пък не признава легитимността на премиера. На 4 ноември Абий обвини ФОТН, че е преминал "червената линия", като е нападнал две бази на федералната армия в Тигре, давайки повод за ответен военен удар. ФОТН на свой ред обвини премиера, че е измислил тази история, за да оправдае военната си намеса.
Fleeing Tigray war, Ethiopians cross river into Sudan https://t.co/p5G1hKVmCE pic.twitter.com/6jSPYENfAw
— Reuters (@Reuters) November 14, 2020
Какви са възможните последици?
По някои оценки военните сили на Тигре са с численост 250 000 души, което може да подхрани "дълга и убийствена война" според специализиралата се в предотвратяването на конфликти Международна кризисна група (МКГ). Абий си е поставил за цел да свали регионалните власти и обещава конфликтът да се ограничи до Тигре. Област Амхара, която има стари териториални спорове с Тигре, обаче вече се е включила на страната на федералните сили.
МКГ предупреждава, че ако конфликтът не бъде прекратен бързо, той ще е опустошителен както за Етиопия, така и за целия Африкански рог.
Съседите на Етиопия - Судан, Сомалия, Еритрея и Джибути - може да пострадат от конфликта, по-конкретно заради бежански наплив, и е възможно Еритрея да се изкуши да уреди стари сметки с ФОТН.
Освен това етиопската армия играе важна роля в Сомалия, където се бие срещу радикалните ислямисти от Аш Шабаб.
Тази война смущава и програмата за демократични реформи на премиера и по-общо усилията му за мир в региона в контекста на общите избори, които сега са насрочени за 2021 г.
Защо Франция и ЕС засилват военно присъствие в Западна Африка
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!