Нова руска църква буди подозрения в шведски град
Снимката е илюстративна   
Източник: Getty Images
14

Н ад околните дървета в безоблачното есенно небе се издига кула. Периметърът е ограден с висока ограда, а табели предупреждават за видеонаблюдение. При звука на преминаващ автомобил едно куче изскача иззад паркиран микробус в заграждението и лае през затворената входна врата.

Това е наскоро построената Руска православна църква в покрайнините на шведския град Вестерос - за поддръжниците ѝ невинно място за поклонение, а за все по-гласовитата група критици - потенциална заплаха за националната сигурност на Швеция. 

Притесненията са свързани с чувствителното местоположение на църквата - в непосредствена близост до стратегически важно летище, пречиствателна станция и модерни енергийни компании, разположени в 130-хилядния град, намиращ се само на 100 км западно от Стокхолм. 

На фона на вълната от предполагаеми заговори на заподозрени руски агенти за нападения срещу инфраструктура и убийства на опоненти в цяла Европа, експерти по сигурността твърдят, че Швеция трябва да затегне контрола върху свързаните с Москва институции в цялата страна - включително тази църква.

„Църквата предлага потенциална опора, която може да бъде използвана за събиране на информация, насочена както към летище Вестерос, така и към индустриални интереси под формата на големи компании, участващи в енергийния сектор“, казва Маркус Гьорансон, изследовател, занимаващ се с Русия, в Шведския университет по отбрана.

„Когато шведските отбранителни сили провеждат учения на летището или в близост до него, както беше направено през юни, те го правят под евентуално наблюдение от страна на църквата“, допълва той. 

Руското посолство в Стокхолм не отговори на изпратената по електронната поща молба за коментар относно твърденията, че църквата представлява заплаха за сигурността, уточняват от Politico. 

Руската православна църква във Вестерос също не отговори на запитването за коментар, изпратено по електронната поща.

Представители на църквата и преди са отричали връзки с руските разузнавателни служби, според базирания във Вестерос ежедневник VLT, който е водещ в отразяването на църквата в местните медии.

Църквата като шпионска връзка

След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. европейските държави изгониха стотици служители на руските посолства от своите страни в опит да ограничат възможностите на Москва да прониква в съседните държави. 

Но две години по-късно става все по-ясно, че Москва продължава да намира начини да осигурява прикритие на своите агенти в чужбина. А това крие рискове от последствия.

През април властите на Обединеното кралство заявиха, че подозират Русия, че стои зад подпалването на британски склад; а през юли се предполага, че руски агенти са подготвяли заговор за убийството на ръководителя на германската компания Rheinmetall, доставчик на оръжие за Украйна, съобщи CNN . 

Руската православна църква изглежда се очертава като един от потенциалните проводници на тайните действия на Москва в чужбина.

В началото на 2022 г. украинските сили за сигурност нахлуха в манастир в Киев, за да прекъснат руски разузнавателни операции, които според тях са базирани там. През август тази година украинското правителство напълно забрани присъствието на църквата на своя територия.  

В Чешката република някои депутати наскоро призоваха правителството да разследва дейността на църквата на чешка територия, съобщи Радио Свободна Европа. 

Шведските власти също започват да реагират. В края на май шведският държавен орган, който предоставя финансова подкрепа на религиозни групи, известен като SST, спря финансирането на църквата в Швеция след консултация с полицията по сигурността на страната, или Säpo.

Във връзка с изявлението си до SST говорител на Säpo заяви, че неговата агенция е стигнала до заключението, че представители на църквата „са имали контакти“ с лица, работещи за руското разузнаване в Швеция. „Руската държава използва Руската православна църква в Швеция като платформа за провеждане на разузнавателни дейности в Швеция“, заяви говорителят. 

Ръководителят на общинския съвет на Вестерос Стафан Янсон заяви пред местния вестник VLT, че изявлението на Säpo е „разбира се, тревожно“. 

„Това са сериозни времена и е необходимо да обръщаме внимание на това, което се случва около нас“, каза той.

Янсон отказа да коментира, когато Politico се свърза с него. Неговият офис препрати всички въпроси към Säpo. 

Стратегическо местоположение

Когато през февруари 2017 г. комитетът по планиране на Вестерос се събира, за да одобри заявлението за строеж на църквата, нейното местоположение изглежда не е предизвикало сериозни опасения, става ясно от дневния ред на заседанието. 

Нито пък планът за помещения за настаняване и хранене на същото място. 

При посещение в един от последните делнични дни руската църква във Вестерос беше тиха. От едната страна беше паркиран микробус, но не се виждаха посетители или служители.

Тесният път от главната порта на църквата водеше директно към летището на Вестерос, което се намираше на няколкостотин метра. Летището е стратегически важно, тъй като е определено за т.нар. резервно летище, което може да се използва денонощно в случай на военна или гражданска криза.

На минута път с кола след летището се намира пречиствателна станция, която обслужва Västerås и околните райони. В същото време по-близо до града се намират производствените мощности на енергийните компании ABB и Westinghouse. 

Притесненията относно руската църква тук се повтарят с тези, изразени във връзка с придобиването от частни руски граждани на сгради в близост до стратегически военни обекти в скандинавските страни. 

Сред тях е случаят с двама руски бизнесмени, които притежават ски хижи срещу норвежкото военно летище в Бардуфос, както съобщава норвежката телевизия TV 2. Руски бизнесмен също така е закупил имот на брега на морето с изглед към суперсекретната военноморска база на Швеция в Муско, съобщава шведският вестник Expressen.

Но има и признаци, че скандинавските власти се стремят да затегнат законите си в това отношение. 

Във финландския град Канкаанпаа на трима руски граждани наскоро беше отказано правото да закупят изоставен старчески дом в близост до армейски тренировъчен полигон от съображения за национална сигурност, а шведското правителство предположи, че може да се опита да приложи подобни ограничения в бъдеще. 

Експертите смятат, че в случая с Västerås би било уместно да се приложи по-рестриктивен подход. 

„На първо място беше сенилно решение да се одобри изграждането на църква в непосредствена близост до летището, а с времето се оказа, че е още по-глупаво“, казва изследователят Гьорансон. 

„Ако приемем, че Руската църква остане, властите и другите стратегически участници - включително промишлените участници, присъстващи във Вестерос - трябва да приемат при планирането си, че има значителна уязвимост под формата на църква.“

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 14
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

14 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Силни ветрове засегнаха плановете за коледни пътувания във Великобритания

Свят Преди 19 минути

Според уебсайта на летището от Хийтроу заминават около 650 полета дневно

,

Несигурност сред сирийците в Австрия с процедурата за отнемане правото на убежище

Свят Преди 40 минути

„Статутът на убежище естествено остава валиден, докато трае процедурата.“

,

САЩ одобриха продажбата на оръжия за над пет милиарда долара на Египет

Свят Преди 3 часа

През септември т.г. САЩ отпуснаха за първи път пълния размер на ежегодната военна помощ за Египет

<p>Интензивен трафик&nbsp;на границата с Турция (СНИМКИ)</p>

Интензивен трафик на границата с Турция

България Преди 3 часа

Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“

Имиграционните власти са предупреждавали за заподозрения от Магдебург

Имиграционните власти са предупреждавали за заподозрения от Магдебург

Свят Преди 3 часа

Предупреждението постъпило чрез социалните мрежи в края на 2023 г.

Проф. Петрова обясни кога трябва да употребяваме имуностимулатори

Проф. Петрова обясни кога трябва да употребяваме имуностимулатори

България Преди 4 часа

Тя подчерта, че има много случаи на деца с автоимунни заболявания

<p>Шофьор се заби в магазин, рани петима и беше застрелян (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Шофьор се заби в магазин в Тексас, рани петима и беше застрелян

Свят Преди 4 часа

Четирима от ранените в мола са откарани в болници

"Мръсни радиологични бомби": Защо Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев

"Мръсни радиологични бомби": Защо Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев

Свят Преди 4 часа

Моментът за извършване на операцията едва ли е случаен, подчертава Марк Галеоти

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

България Преди 5 часа

Момиченцето е с тежка ортопедична диагноза и трябва да премине през серия операции в чужбина, на стойност над 300 000 долара

<p>Джорджа Мелони:&nbsp;ЕС няма да позволи на Русия това</p>

Джорджа Мелони: Няма да позволим на Русия да подкопава нашата сигурност

Свят Преди 5 часа

Мелони присъства на пресконференция във Финландия

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Свят Преди 5 часа

Турция, в която мнозинството от населението са мюсюлмани, отдавна поддържа силни връзки с Албания

<p>Фатална&nbsp;катастрофа с въздушна линейка, четирима души загинаха</p>

Фатална катастрофа с въздушна линейка в Турция, четирима души загинаха

Свят Преди 6 часа

На борда са били двамата пилоти, един лекар и друг медик

Южна Корея изстреля трети шпионски сателит

Южна Корея изстреля трети шпионски сателит

Свят Преди 6 часа

Първият и вторият шпионски спътник на Южна Корея бяха изстреляни в САЩ през декември миналата година и април тази година

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

България Преди 7 часа

До момента няма открити обаче никакви следи от момчето

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Свят Преди 7 часа

Иновациите в областта на ИИ се развиват с бързи темпове, подхранвани отчасти от популярността на "големи езикови модели" като ChatGPT