К итайски служител сподели пред Newsweek желанието на правителството си да започне на чисто с президента Доналд Тръмп, след като новоизбраният американски лидер направи множество препратки към Китай по време на първия си работен ден.
По време на изпълнената си със събития инаугурация в понеделник Тръмп изрази готовност да работи с Китай по редица въпроси, включително двустранната търговия и съдбата на популярното китайско приложение за социални медии TikTok.
After US President-elect Donald Trump reportedly said he would like to visit #China in the first 100 days in office, Chinese Foreign Ministry spokesperson Mao Ning said on Monday that China stands ready to work with the new administration of the #US, under the strategic guidance… pic.twitter.com/0UUwUrvYgd
— Global Times (@globaltimesnews) January 20, 2025
В същото време той обвини Пекин, че се възползва от несправедливи предимства спрямо САЩ, включително ангажименти, свързани с климата, вноски в Световната здравна организация и цени за корабоплаване в Панамския канал, който според Тръмп Китай управлява ефективно, въпреки че водният път се контролира от панамското правителство, след като е прехвърлен от САЩ преди половин век.
Тръмп, който често е призовавал за по-строга линия спрямо Пекин, също така отвори вратата за пътуване до Китай тази година за потенциална среща с президента Си Дзинпин, с когото разговаря по време на телефонен разговор в петък.
В отговор на разнообразните изказвания на Тръмп в понеделник Лиу Пенгю, говорител на китайското посолство в САЩ, заяви пред Newsweek, че Китай се стреми да се ангажира с новия Бял дом при добри условия, за да намери пространство за сътрудничество.
„Китай е готов да работи с новото правителство на САЩ под стратегическото ръководство на двамата държавни глави в духа на взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и печелившо сътрудничество за поддържане на комуникация, засилване на сътрудничеството, правилно управление на различията и насърчаване на по-голям напредък в китайско-американските отношения от нова отправна точка“, каза Лиу.Какво каза Тръмп за Китай
China Responds to Trump's First-Day Comments: 'A New Starting Point' https://t.co/rIkgwnddGc
— Observing Time (@TimeObserving) January 21, 2025
- Панамският канал
В единственото си споменаване на Китай по време на речта си при встъпването в длъжност, на която присъстваше китайският вицепрезидент Хан Джън, Тръмп твърди, че „Китай управлява Панамския канал, а ние не сме го дали на Китай, а на Панама и си го взимаме обратно“.
Коментарите, които са в съответствие с позицията, която бъдещият лидер на САЩ започна да изразява миналия месец, предизвикаха остра реакция от страна на панамския президент Хосе Раул Мулино.
„Трябва напълно да отхвърля изявленията на президента Доналд Тръмп по отношение на Панама и нейния Канал в речта му при встъпването в длъжност“, заяви Мулино в изявление малко след речта на Тръмп. „Повтарям това, което казах в посланието си към нацията на 22 декември: Каналът е и ще остане под панамски контрол по отношение на постоянния му неутралитет.“
„Няма присъствие на която и да е нация в света, която да се намесва в нашата администрация“, допълни централноамериканският лидер. Часове преди приложението да бъде забранено с решение на Върховния съд на САЩ, чиито корени се крият в опасенията за националната сигурност относно неприкосновеността на личните данни на потребителите и връзките му с китайското правителство, TikTok превантивно замръкна в цялата страна късно в събота. Потребителите получиха съобщение, в което се изразяваше надежда, че Тръмп „ще работи с нас по решение за възстановяване на TikTok, след като встъпи в длъжност“.
До неделя обаче TikTok отново беше на живо с ново съобщение, в което се благодари на Тръмп за усилията му да предотврати включването на приложението в черния списък.
След завръщането си в Овалния кабинет в понеделник Тръмп подписа изпълнителна заповед за отлагане на ограничения статут на TikTok със 75 дни в опит да отмени федералната забрана.
Тръмп заяви пред репортери, че ще се стреми към партньорство 50 на 50 между настоящия собственик на TikTok, базираната в Китай Bytedance, и американско юридическо лице.
Запитан защо привидно е променил позицията си по въпроса, след като преди това призоваваше TikTok да бъде продадена на американска компания или изобщо да бъде премахната от американския пазар - позиция, която все още се изразява от редица видни консервативни гласове, Тръмп предположи, че е променил мнението си, след като сам е станал активен потребител - решение, което той отдаде на спечелването на млади избиратели.
„Предполагам, че имам топло чувство към TikTok, което първоначално нямах“, каза Тръмп пред репортери в Белия дом. „Но след това влязох в TikTok и спечелих хората с 36%.“
Той също така омаловажи предполагаемите опасения за сигурността, като заяви, че според него САЩ имат „по-големи проблеми“, отколкото да се притесняват, че Китай има достъп до „информация за малки деца“.
- Търговия
Дългогодишното недоволство на Тръмп от търговския дефицит между САЩ и Китай го подтикна да започне ефективна търговска война срещу втората по големина икономика в света по време на първия си мандат. Той пренесе тази позиция със себе си по време на предизборната кампания, заплашвайки да въведе мита в размер на 60 % върху входящите стоки от Китай.
Но тъй като Тръмп обеща да въведе 25-процентни мита върху вноса от съседните Канада и Мексико още на 1 февруари, той отказа да се ангажира с предприемането на действия срещу Китай до провеждането на дискусии.
„Ще проведем срещи и разговори с президента Си“, заяви Тръмп пред репортери.
Тръмп обаче подписа и указ, с който призовава за преглед на търговските политики на страната в цялото правителство и за създаване на нова агенция - Служба за външни приходи. Той намекна и за възможността за въвеждане на универсален тарифен режим.
- Пътуване до Китай
В събота Wall Street Journal съобщи, че Тръмп е информирал съветниците си за намерението си да посети Китай в рамките на 100 дни след встъпването си в длъжност. Запитан от репортери дали планира да осъществи пътуването тази година, той отговори: „Възможно е, имах покана“.
Преди това Тръмп посети Китай по време на първата година от предишното си президентство през ноември 2017 г. По-рано Тръмп също така прие Си в своя курорт Мар-а-Лаго през април същата година и се срещна с китайския си колега в Германия през юли същата година в Германия, преди да се срещне с него в Аржентина през декември 2018 г. и в Япония през юни 2019 г.
Въпреки засиленото напрежение между САЩ и Китай по време на предишния си мандат, Тръмп също се изказа топло за отношенията си със Си по няколко повода, включително след последния им разговор три дни преди встъпването в длъжност.
- Разговор между Тръмп и Си
Тръмп определи разговора си със Си в петък като „много добър както за Китай, така и за САЩ“ в публикация, качена същия ден в социалната му платформа Truth.
„Очакванията ми са, че ще решим много проблеми заедно, и то като започнем веднага“, написа Тръмп. „Обсъдихме балансиращата търговия, фентанила, TikTok и много други теми. Президентът Си и аз ще направим всичко възможно, за да направим Света по-мирен и безопасен!“
В коментарите си, споделени с Newsweek, Лиу предложи някои допълнителни подробности от разговора им, по време на който „двамата държавни глави се договориха да установят стратегически канал за комуникация и да поддържат редовни контакти по основни въпроси от общ интерес за двете страни“.
„Президентът Си изтъкна, че както Китай, така и Съединените щати отдават голямо значение на взаимното взаимодействие и се надяват, че китайско-американските отношения ще имат добър старт през новия мандат на американския президент“, каза Лю.
Лиу заяви, че китайският лидер е подчертал как „като две големи държави с различни национални условия е неизбежно да има някои различия между Китай и Съединените щати“, но „ключът е да се зачитат основните интереси и основните опасения на другата страна и да се намери начин за правилно разрешаване на проблема“.
На дневен ред дойде и чувствителният въпрос за Тайван. Самоуправляващият се остров получава все по-голяма военна и политическа подкрепа от САЩ, въпреки че за него претендира Китай.
„Тайванският въпрос засяга националния суверенитет и териториалната цялост на Китай. Надяваме се, че американската страна ще се отнесе към него с повишено внимание“, каза Лю. „Същността на китайско-американските икономически и търговски отношения е взаимната изгода и ползата за всички, а конфронтацията и конфликтът не бива да са нашият избор.“
Тъй като встъпването на Тръмп в длъжност бележи още една потенциална повратна точка за американско-китайските отношения, които все повече са погълнати от глобалното съревнование между великите сили, Лиу призова за по-голямо двустранно сътрудничество.
„Двете страни трябва да засилят сътрудничеството и да направят повече важни, практични и добри неща, които са от полза за двете страни и света“, каза Лю, “така че двата гигантски кораба на Китай и САЩ да продължат да се движат напред по пътя на стабилното, здравословно и устойчиво развитие.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!