Британското правителство обяви, че Адам Смит - специален съветник на министъра на културата, олимпийските игри, младежта и спорта Джереми Хънт, е подал оставка заради ролята, която е играл по времето на опита на магната Рупърт Мърдок да поеме контрола над британската сателитна телевизия "Би Скай Би", предаде АП.
Адам Смит обяви днес, че се оттегля от поста, защото е спомогнал да се създаде впечатлението, че компанията на Мърдок "Нюз корпорейшън" е поддържала прекалено близки отношения с министерството на културата.
Ролята на Смит излезе на яве вчера при изслушване на сина на Рупърт Мърдок - Джеймс, в британската комисия, разследваща скандала с незаконното подслушване на телефони, извършвано от журналисти в закритото издание на Мърдок "Нюз ъв дъ уърлд".
Тогава бяха представени имейли, от които става ясно, че между групата на Мърдок и съветници на министъра на културата е имало
задълбочени контакти.
Джереми Хънт побърза да отрече между "Нюз корпорейшън" и британското министерство на културата да е имало по-специален "информационен канал".
Именно Хънт трябваше да се произнесе по свръхчувствителния за Лондон план за закупуването на "Би Скай Би" от групата на Мърдок. Впоследствие планът беше изоставен. Сега във връзка с тези разкрития Хънт каза на изслушване в британския парламент, че контактите с "Нюз корпорейшън" са били в съответствие с процедурите.
Пред комисията вчера Джеймс Мърдок призна още, че е дискутирал с британския премиер Дейвид Камерън проекта за "Би Скай Би" в рамките на "кратък разговор" преди вечеря, състояла се на 23 декември 2010 г.
Тези разкрития накараха лейбъристите да поискат оставката на Хънт и поставиха отново в неудобно положение премиера Дейвид Камерън, отбелязва АФП. Камерън вече на няколко пъти трябваше да се оправдава заради скандала с незаконното подслушване и за връзките си с Мърдок и ръководството на "Нюз ъв дъ уърлд", припомня агенцията.
Днес самият Мърдок се яви пред британска разследваща комисия във връзка с аферата с незаконно подслушване на мобилни телефони.
Има вероятност изслушването му да продължи и в четвъртък,
уточнява АФП.
Първото изслушване на магната във връзка със скандала бе през юли чрез видеоконферентна връзка. Тогава Мърдок се постара да подчертае, че не носи никаква отговорност за незаконното подслушване на телефони, извършвано от журналисти от закрития вече вестник "Нюз ъв дъ уърлд".
Днес в началото на изслушването си Мърдок призна, че е имало някои злоупотреби в начина, по който неговата британска вестникарска империя е работила, но допълни, че има също и митове относно това, което се е случвало, предаде ДПА.
Рупърт Мърдок посочи, че изслушването му от комисията ще му даде възможност да развенчае именно тези митове.
Очаква се магнатът да разкаже за отношенията си с няколко последователни британски правителства, откакто медийната му империя навлезе на британския пазар в началото на 70-те години, предаде ДПА.
В началото на изслушването си магнатът определи като неоснователни твърденията, че той се сърдел на премиера Дейвид Камерън, че е създал разследващата комисия, пред която говори днес, предаде АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!