З а хуманитарна криза в Южна Сирия, вследствие офанзивата на правителствените сили, съобщават световни медии. Хиляди са се насочили към границата с надежда за спасение.
По данни на ООН, цитирани от телевизия NBC най-малко 46 цивилни са били убити и много повече са ранени след 17 юни, когато правителството е започнало непрекъснат обстрел с артилерия и въздушни удари в районите, държани от бунтовници в провинция Дераа. Десетки хиляди са разселени.
Четири причини защо не се вижда краят на сирийския конфликт
Президентът Башар Асад цели да си възстанови контрола върху стратегически важната част от страната на границата с Йордания и Израел.
"Всички бягат, за да спасят живота си", разказва за телевизията Масалме, който работи в болница в центъра на конфликта. Жена му четирите му деца също са заминали към грницата с Йордания.
"Няма живот в Дераа. Някога красивото място се е превърнало в призрачен град", казва той.
Говорител на службата за хуманитарни въпроси на ООН заяви, че повечето цивилни, които бягат от района са се отправили към границата с Йордания и много от тях са в пустинна зона с малък достъп до хуманитарна помощ.
Йордания, която вече прие повече от 650 000 сирийски бежанци, заяви, че няма да отвори границата си за повече.
Преминаването в Израел също не е опция. В Израел обаче вече има притеснения заради вълната бежанци.
Според "Аарец" около 11 000 сирийци са на границата с Израел на Голанските възвишения.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в неделя, че
Израел ще помогне на сирийските бежанци в района на спорната граница между Сирия и Израел, но няма да им позволи да влязат в Израел.
"Ние ще продължим да защитаваме нашите граници, ние ще съдействаме максимално, но няма да допуснем влизането на наша територия", каза премиерът Бенямин Нетаняху на заседание на кабинета в неделя.
В четвъртък армията на Израел съобщи, че е предоставила хуманитарна помощ, включително 300 палатки, 13 тона храна, 15 тона бебешки храни, медицинско оборудване и лекарства, 30 тона дрехи и обувки.
"Хиляди цивилни сирийци, които бягат от военните действия, живеят в лоши условия в тези лагери в близост до израелската граница, нямат достъп до вода, електричество, източници на храна или други основни потребности", заяви военен говорител.
Историческите сблъсъци между Иран, Турция и Русия влияят на политиката им в Сирия
Бунтовниците от осем местности в южната част на Сирия се съгласиха в събота да предадат контролираните от тях зони на силите на режима,
по силата на договорености с Русия след две седмици бомбардировки, съобщи неправителствена организация, цитирана от Франс прес.
Подкрепяни по въздух от авиацията на руския си съюзник, силите на режима предприеха на 19 юни офанзива за отвоюване на бунтовническите сектори в южната провинция Дараа.
Башар Асад в Русия, какво поиска Путин от него
В кампанията режимът следва стратегията да бомбардира и разпокъса бунтовническите бастиони, преди да ги застави да приемат споразумения за "помирение", които приличат по-скоро на капитулация, отбеляза АФП.
Лоялистките сили контролират вече повече от половината провинция Дараа, а в началото на военната кампания държаха 30%, съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права.
Постигнатите договорки за четири от градовете бяха потвърдени и от държавната агенция САНА.
Държавната телевизия показа кадри от един от градовете – Даел – на които се виждат местните жители с плакати с лика на президента Башар Асад, стоящи пред камерите, скандиращи лозунги в подкрепа на правителствената армия.
Арабски медии съощиха, че е започнал процес на връщане в Сирия на бежанци, които са били в Ливан.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!