У крайна ще получи нов танк за противовъздушна отбрана "Франкенщайн", предназначен за сваляне на руски безпилотни самолети и ракети чрез обединяване на доказаните възможности на танково шаси от времето на Студената война с усъвършенствана противовъздушна система.
(Във видеото: Украински дронове опожариха петролни складове в Азов)
Германската отбранителна компания Rheinmetall обяви новия дизайн тази седмица. Компанията планира да монтира кула Skyranger, оборудвана с мощно 35-милиметрово автоматично оръдие, на шасито на Leopard 1.
"Много танкове Leopard 1 все още са налични", казва Бьорн Бернхард, ръководител на отдела за сухопътни системи в Rheinmetall, като предполага, че може да има още танкове "Франкенщайн" в процес на разработка.
Въпреки че Leopard 1 от епохата на Студената война вече не се използва от Германия, значителен брой от тях остават на склад. Армията на Украйна вече е получила близо 100 Leopard-а и продължава да търси допълнителна подкрепа за защита срещу Русия и нейните безпилотни атаки, които през последните месеци бяха насочени срещу критична инфраструктура.
Разработен през 60-те години на миналия век, Leopard 1 бързо се превръща в стандарт за много европейски армии по време на Студената война, като служи като основен боен танк в повече от дузина страни по света. Приоритет са мобилността и огневата мощ, а мощният двигател задвижва 42-тонния танк със скорост над 40 мили в час, поддържайки темпото на настъпващите войски.
Добре изпитаното шаси има значителни офроуд възможности, което го прави идеално за суровия терен на Източна Украйна. Ниският профил на Leopard също така осигурява известна защита срещу вражески огън.
Докато Leopard осигурява основата, истинската сила идва от системата Skyranger. Тази усъвършенствана кула разполага с усъвършенстван радар с пълен 360-градусов обзор, който позволява на украинските сили прецизно да откриват и проследяват идващите заплахи.
Skyranger също е много силен. 35-милиметровото му автоматично оръдие е в състояние ефективно да унищожи пристигащите безпилотни самолети, преди да успеят да нанесат щети. Системата може да бъде оборудвана и с пускови установки за противовъздушни ракети, което осигурява допълнително ниво на защита срещу по-сложни въздушни заплахи.
Според Rheinmetall тази комбинация дава възможност на Украйна бързо да разгърне високоефективна система срещу руските рояци дронове, които нанасят щети на нейната инфраструктура. Съобщението съвпада с откриването на нова работилница на Rheinmetall в Западна Украйна.
"Планираме дългосрочно присъствие в Украйна", казва Бернхард пред Bild.
"Ние не просто доставяме оборудване и след това се изтегляме - ние показваме, че ще бъдем там постоянно и ще подкрепяме Украйна.", казва още Бернхард.
Новото съоръжение на Rheinmetall има за цел да ремонтира повредени танкове, произведени в Германия, на фронтовата линия, като значително намали времето за престой и ги върне по-бързо в действие.
Известната с иновативните си оръжия отбранителна компания също така успешно модифицира превозни средства за противовъздушна отбрана от съветската епоха, за да изстрелват западни ракети, създавайки "FrankenSAM", които се оказаха ефективни срещу атаки на дронове.
Като част от по-широката стратегия на Киев, Украйна продължава да търси допълнителна подкрепа за противодействие на руските безпилотни атаки срещу критична инфраструктура. Миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски осигури 10-годишно споразумение за сигурност със САЩ, което обещава да предостави на Киев дългосрочна военна помощ.
Заглавната снимка е илюстративна!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!