Г ръцкият премиер Кириакос Мицотакис свиква в събота водещите гръцки представители в областта на сигурността и външната политика, за да обсъди с тях увеличаването на притока на мигранти на източните гръцки егейски острови от съседна Турция.
Заседанието на правителствения съвет за външни работи и отбрана бе обявено няколко часа, след като гръцките власти и хуманитарни групи казаха, че стотици мигранти са пристигнали на остров Лесбос с над дванайсет лодки само за един следобед. Гръцката брегова охрана потвърди, че 13 лодки с общо 546 мигранти са пристигнали на Лесбос само за около час в петък, докато 32 души в друга лодка са били спасени в морето и също са били докарани на острова. Други 65 мигранти бяха спасени в две отделни операции край остров Кос и северния гръцки град Александруполис.
Въпреки сделката на ЕС с Турция за ограничаване на притока на мигранти, стотици хора продължават да се отправят всяка седмица от Турция за Гърция. На гръцките острови те очакват или депортация, или одобряване на молбите им за убежище.
Масовото пристигане на мигранти вчера обаче беше най-голямото от 2016 г. насам, когато влезе в сила европейско-турската сделка, съобщи организацията Лекари без граници в Туитър.
Според официални данни на гръцките власти над 10 000 души са държани в център за мигранти на остров Лесбос, който е с капацитет от 3000 души. Сериозно пренаселени са и центровете за мигранти на островите Хиос, Лерос, Кос и Самос.
Под председателството на премиера съветът е решил да прехвърли 1002 мигранти от лагера Мория на остров Лесбос в бежански лагер в селището Неа Кавала, северно от Солун. Очаква се транспортирането им да бъде извършено с два военни кораба на 3 септември. Целта на прехвърлянето на мигрантите е да бъде облекчено положението в центъра на остров Лесбос. Според ръководството на центъра той вече е най-големият бежански лагер в Европа. Набелязани са били и мерки за подобряване на охраната на границите. /Петър Къдрев/
В петък гръцкият външен министър Никос Дендиас повика турския посланик в Атина Бурак Йозюгергин, за да му изрази силното недоволство на Гърция от увеличаването на мигрантските потоци от Турция. Пред посланика Дендиас е припомнил ангажиментите, поети от Турция в рамките на съвместната декларация ЕС-Турция от 2016 г., и нуждата за прилагане на договореностите. От своя страна турският посланик е заявил, че ще осведоми турските власти за разговора, и е уверил Дендиас, че Турция остава отдадена на съвместната декларация и че политиката й няма да се промени.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!