З еметресение с магнитуд 4,9 по скалата на Рихтер беше регистрирано днес в 14:17 ч. на 18 км южно-югозападно от остров Аморгос в Егейско море, предаде агенция АНА-МПА, като се позова на Националната обсерватория към Атинския институт по геодинамика.
Преди това в 13:50 ч. бе регистриран и трус с магнитуд 4,6 по Рихтер, отново в района на Аморгос.
През последните три дни между островите Санторини и Аморгос се наблюдава повишена сеизмична активност.
Какво се случва на Санторини: Над 200 земетресения за 48 часа
Между 09:36 ч. и 11:29 ч. са регистрирани шест земетресения с магнитуд над 4 по Рихтер, като най-силното е било от 4,9 в 11:29 ч., съобщава АНА-МПА.
Властите предприеха превантивни мерки в района още през почивните дни, като днес училищата на четири острова в зоната са затворени. Екипи за спешна помощ бяха разположени на остров Санторини.
Въпреки че гръцките експерти казват, че земетресенията не са свързани с вулкана на Санторини, те признават, че начинът, по който се случва сеизмичната активност, е причина за безпокойство.
Властите в Санторини издадоха предупреждение
Остров Санторини е част от калдерата на супервулкан. Затова сеизмичната активност в района предизвиква притеснения. Kалдерата e широка 12 и дълга 7 километра. Дълбока е 385 метра. Тя се е формирала преди около 3600 години при огромно вулканично изригване, за което се смята, че е допринесло за края на Критско-минойската цивилизация.
Според Вулканичния експлозивен индекс това изригване е било от седма степен. Последното изригване с подобна сила в човешката история се случва през 1815 г. в планината Тамбора, в днешна Индонезия, убивайки десетки хиляди и променяйки глобалния климат.
„Това, което трябва да осъзнаем, е, че вулканът Санторини предизвиква много големи експлозии на всеки 20 000 години”, коментира пред ERT Ефтимиос Лекас, сеизмолог и ръководител на комитета за научен мониторинг на Гръцката вулканична дъга.
„Минали са 3000 години от последното такова изригване, така че имаме много време пред себе си, преди да се сблъскаме с голямо изригване”, смята Лекас. той подчерта, че вулканичната активност се увеличава и намалява и може да причини малки земетресения.
Сондажи в рамките на проект Експедиция 398 през 2022-2023 г. разкриха, че в района има две активни магмени камери.
Турски професор по геофизика също изрази опасения от увеличаване на сеизмичната активност в Санторини, като предупреди, че вече са налице три от четирите ключови показателя за предстоящо вулканично изригване.
Проф. Ерджан обясни, че дълбочината на тези трусове, между 1 и 5 километра, предполага, че те произхождат от магмената камера на вулкана.
Според него нарастващото налягане в магмената камера - приблизително 250 бара, в съчетание с екстремни температури от 2200°C, се опитва да пробие земната кора.
Той поясни, че четирите признака за предстоящо вулканично изригване са плитки земетресения, изтичане на газове, земни шумове и издигане на земната повърхност в района.
„Санторини вече е преминал през три от тези четири признака. Въпреки това, дори и при тези показатели, изригването не е гарантирано. То може да се случи в рамките на седмица, година, или може изобщо да не се случи”, обясни проф. Ерджан.
Bir kaç gündür Ege DenizindeSantorini adasında en büyüğü M4,8 Richter’i bulan küçük deprem ile depremcikler sürekli sarsıntılar biçiminde olmaktadır. Deprem ile depremciklerin odak derinliklerinin 1 ile 5 km olması, yer sarsıntılarının yanardağ kökenli olduğunu göstermektedir.…
— Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan (@ovgunaercan) February 2, 2025
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!