Политическата криза в Хондурас започва да придобива нови измерения заради засилващата се подкрепа за временното правителство на Роберто Мичелети, съобщи ДПА.
Часове преди да изтече ултиматумът, даден от сваления на 28 юни с преврат президент Мануел Селая, в отговор на призив на Мичелети в столицата Тегусигалпа хиляди негови привърженици излязоха на улиците.
Протестите бяха организирани от коалиция, в която влизат профсъюзи и неправителствени организации.
Селая се закани, че до полунощ местно време ще се завърне в Хондурас независимо дали на преговорите, водени с посредничеството на Коста Рика, е постигнат напредък или не.
Президентът на Коста Рика Оскар Ариас предложи вчера Селая да се завърне в Хондурас и да застане начело на правителство на помирението, което да насрочи избори през октомври.
Едновременно с това Селая трябва да се откаже от намеренията си да прави промени в конституцията, които биха му позволили да остане още един мандат на президентския пост.
Ариас се надява, че двете страни ще подпишат компромисния вариант на споразумение, така че Селая да може да се завърне в страната още в петък.
Ако не се стигне до споразумение, президентът на Коста Рика предлага Хондурас да се обърне към Организацията на американските държави (ОАД) с молба да бъде определен друг посредник в преговорите, съобщи Асошиейтед прес.
ОАД замрази членството на Хондурас докато Селая не бъде възстановен на поста си. Но отделни страни в организацията започнаха да вземат страна в конфликта, което усложнява допълнително усилията за постигане на компромис.
Най-активно за връщането на Селая настоява венецуелският президент Уго Чавес. Заради подкрепата на Венецуела за Селая, временното правителство на Хондурас нареди на персонала на венецуелското посолство в Тегусигалпа да напусне страната в срок до 72 часа.
Чавес обяви, че няма намерение да закрива посолството, тъй като заповедта дипломатите да напуснат страната не била дадена от законните власти. От Хондурас на 3 юли бе отзован единствено посланикът на Венецуела, останалите дипломати останаха в посолството.
Към Чавес се присъедини и Куба. В поредна статия на бившият кубински лидер Фидел Кастро обвинява Коста Рика, че посредничи по начин, който осигурява предимства на правителството на Мичелети.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!