Австралия въведе временно нов данък, за да финансира програма на стойност милиарди долари за своето възстановяване след най-тежките наводнения в страната от десетилетия, предаде Франс прес.
Природните бедствия разрушиха инфраструктура, хиляди къщи и бизнес сгради, и съсипаха реколтата по протежение на източното крайбрежие на държавата континент през последния месец.
Нанесените щети са изчислявани на 10 млрд. долара или повече, а 35 души загинаха.
Премиерът Джулия Гилърд обяви нов данък върху доходите. Той ще бъде в размер на половин процент за хората с доход, надхвърлящ годишно сумата от 50 хил. австралийски долара (49 900 щатски долара), и на един процент за онези с годишен доход над 100 хил. австралийски долара (99 800 щатски долара).
Пострадалите от наводненията домакинства няма да бъдат облагани с новия данък, който ще бъде в сила само през тази и през следващата година.
Когато размишлявам за тези наводнения и това, което се случи, не може да не се натъжа, каза Гилърд.
В същото време австралийският премиер отбеляза, че гледа напред и че знае какво е необходимо да бъде направено: "инвестиране във възстановяването, инвестиране в бъдещия растеж, управляване на търсенето, реформи за бъдещето".
Гилърд посочи още, че федералното правителство ще съкрати разходите в други сфери, за да "закърпи" бюджета, на който наводненията са стрували 5,6 милиарда австралийски долара.
Властите в пострадалите от природните бедствия щати също ще дадат отпуснат средства за възстановяването.
Наводненията ще намалят икономическия растеж на Австралия с половин процент през фискалната година, която завършва на 30 юни, прогнозира премиерът.
Икономисти обаче очакват, че възстановителните програми да увеличат растежа през 2011 и 2012 г.
Австралийското правителство продължава да преследва своята цел да ликвидира напълно бюджетния дефицит до 2012-2013 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!