П ет години след пожара, който я опустоши, парижката катедрала Нотр Дам подготвя своето отваряне с много фанфари. По този повод върху катедралата ще бъде прожектирано светлинно шоу.
Този уикенд очите на целия свят ще бъдат насочени към Нотр Дам.
Затова днес в преддверието на храма работниците са заети с поставянето на трибуните и шатрата, които ще посрещнат в събота дългия списък с гости на френския президент Еманюел Макрон. А парижани и гости ще се насладят на светлинното шоу излъчено върху фасадата на катедралата.
На тази тържествена церемония Макрон е поканил да присъстват близо четиридесет държавни глави и кралски особи. Тържествата ще започнат в 19 ч. местно време с прожекция на филм, проследяващ събитията след пожара на 15 април 2019 г., чиито причини не са установени. Прожекцията ще отдаде почит на спасителите на този шедьовър на готическото изкуство, който е на повече от 860 години, както и на строителите, които са го обновили.
След това ще бъде прочетено посланието на папа Франциск до френския народ. Главата на римокатолическата църква физически няма да присъства и затова е изпратил посланието до архиепископа на Париж.
Следва Ерик Руф, член на Комеди Франсез, който ще прочете стихотворение на Луи Арагон, а братята Рено и Готие Капусон, цигулар и виолончелист, ще изпълнят „музикален момент“.
В 19.30 ч. е предвидено Макрон да произнесе 15-минутна реч за „изкуството да бъдеш французин“.
След това идва дългоочакваният момент: архиепископът на Париж Лоран Улрих да „направи обръщение към катедралата“ и да „почука на вратите“, преди официално да открие отново Нотр Дам. След това Улрих ще посрещне гостите на сградата за религиозна церемония, насрочена от 20.15 до 21 ч. Тя ще бъде последвана от голям концерт с продължителност над 2 часа, излъчван съвместно от France Télévisions и Radio France, с участието на Maîtrise Notre-Dame de Paris и редица международно признати изпълнители.
В неделя пък ще бъдат отслужени две литургии. Първата в 10.30 ч. в присъствието на Еманюел Макрон, държавни глави и религиозни дейци, а втората в 18:30 ч. за широката публика. От този момент нататък катедралата отново ще бъде отворена за всички.
Елисейският дворец очаква около четиридесет държавни глави да присъстват на събитието в събота вечер.
Сред тях са белгийският крал Филип и кралица Матилда, британският престолонаследник принц Уилям, Албер II от Монако, германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, италианският президент Серджо Матарела, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и арменският министър-председател Никол Пачинян. Принц Уилям ще лети до Париж по молба на правителството на крал Чарлз II и ще бъде представителят на Обединеното кралство.
Българският държавен глава Румен Радев също ще присъства на голямото събитие,
по покана на френския си колега.
Американският президент няма да присъства, но събитието ще бъде уважено от съпругата му Джил Байдън и от неговия наследник Доналд Тръмп. За Тръмп това ще бъде първото му пътуване в чужбина след преизбирането му. Президентът на Украйна, Володимир Зеленски, все още не е приел поканата от Елисейския дворец. Всички гости ще бъдат поканени на вечеря в президентската резиденция в събота.
От понеделник ще бъдат възобновени традиционните обиколки. Като новост ще бъде платформата за резервации и приложението „visit companion“, което би трябвало да позволи да се избегнат дългите опашки, които най-посещаваният паметник в Париж (12 млн. посетители през 2017 г.) преживя преди пожара.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!