П етима нобелови лауреати за икономика, бивш министър на САЩ, двама южноамерикански министри и още десетина видни личности смятат, че "войната срещу дрогата се провали", и призовават за друг подход, различен от "наказателния", обобщава Франс прес техен доклад, публикуван във вторник в Лондон.
"Време е да бъде сложен край на войната срещу наркотиците и средствата масирано да се пренасочат за доказано ефикасни политики, подкрепени от строг икономически анализ", се казва в увода към документа на експерти от Лондонското училище по икономика, подписан от близо 20 знаменитости.
Сред тях АФП споменава нобелистите Кенет Ароу, Върнън Смит, Томас Шелинг, Оливър Уилямсън и Кристофър Писаридес, бившия държавен секретар на САЩ Джордж Шулц, гватемалския външен министър Луис Фернандо Карера Кастро, колумбийския здравен министър Алехандро Гавирия Урибе, британския вицепремиер Ник Клег, бившия полски президент Александър Квашневски и бившия първи дипломат на ЕС Хавиер Солана.
Като негативни последици от "милитаризираната стратегия на войната с дрогата" се посочват "масови хвърляния в затвора в САЩ, крайно репресивни политики в Азия, обширна корупция и политическа дестабилизация в Афганистан и Западна Африка, мащабно насилие в Латинска Америка, епидемия от ВИЧ в Русия, остър световен недостиг на обезболяващи медикаменти и ширещи се системни нарушения на човешките права в цял свят".
"Вече е неоправдано да се разходват големи средства за наказателни политики, най-вече за сметка на доказани политики за обществено здравеопазване" и ООН трябва изпреварващо да приложи "нова стратегия за международно сътрудничество", насочена по-специално към по-широк достъп до основните медикаменти и ограничаване на вредата от нелегалните пазари, призовават авторите на документа, който е с обем близо 80 страници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!