Освобождаването на журналистката с двойно гражданство Роксана Сабери, която бе осъдена на затвор в Иран за шпионаж в полза на САЩ, премахва пречка пред политиката на президента Обама за отвореност към Техеран, но показва също колко непостоянно е иранското правителство, пише "Ню Йорк таймс".
Сабери лежи в затвора от януари. През април тя бе осъдена на 8 години затвор, но апелативен съд замени 8-годишната й присъда с условна двегодишна.
Решението бе взето само месец след като иранският президент Махмуд Ахмадинеджад написа писмо, призоваващо съда да бъде справедлив, отбелязва изданието.
Това е първият случай, когато иранският президент се намесва в съдебно дело през четиригодишния си мандат, подчертава "Ню Йорк таймс".
Според ирански политически анализатор в Техеран Ахмадинеджад явно иска да предприеме сериозни стъпки за подобряване на отношенията със САЩ преди предстоящите избори.
Цитирани от вестника американски служители твърдят, че казусът Сабери подчертава задълбочаващи се разделения между лидерите на Иран за това как да отговорят на последните увертюри на президента Обама.
Според пожелал анонимност високопоставен служител разрешаването на случая показва, че са надделели онези ирански политици, които искат диалог със САЩ.
Според други анализатори арестуването на Сабери било политически мотивирано в момент, когато американската администрация се опитва да протегне ръка към Иран след трийсет години на враждебност.
Иранското правителство, смятат те, е искало да използва ареста на журналистката, за да има коз в преговорите със САЩ за ядрената си програма и по други въпроси, но след намесата както на Обама, така и на Клинтън по случая, политическата цена явно се е сторила на Техеран твърде висока.
Някои експерти предупреждават САЩ да не бъдат толкова спокойни от решението на Иран.
Фактът, че Сабери е била тласната на ръба на нервната разруха заради мимолетна политическа цел показва колко трудно ще бъде на Обама да преговаря с режим, който не цени живота на своите граждани, смята специалист по Иран от Станфордския университет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!